Marni Kreatif Direktörü Francesco Risso’nun Murallerle Çevri̇li Sıradışı Evi

16 Eylül 2022

Evindeki neredeyse her objeyi sanat eserine dönüştüren Risso, zamanla yaşadığı alanı sıradışı bir eve çeviriyor.

Marni’nin kreatif direktörü Francesco Risso’nun Milano’daki evi kendine özgü hissini, tarihe damgasını vurmuş keşifler için önemli bir nokta olan doğup büyüdüğü şehir, Cenova’nın karakterinden alıyor. Denizde doğan ve hayatının ilk yıllarını babasının botunda yaşayarak geçirmiş olan Risso, Cenovalı olmanın onu hayat boyu bir gezgine çevirdiğini ve evinin de bu özelliğine şahitlik yaptığını söylüyor.


Evini pandemi dönemindeki kapanmadan hemen önce bulan Risso, herkes gibi kendini evde kapalı bulduğunu ve bunun da onu yaşadığı yeri dönüştürmeye yönelttiğini belirtiyor.
Zamanla neredeyse evdeki tüm perdeler, duvarlar, tavan, ve halılar da Risso’nun fırça darbesiyle buluşmuş. Risso, motivasyonunun altında yatan düşüncenin, her şeyi insanlaştırmak istemesinden kaynaklandığından bahsediyor. “Düz bir renge boyanmış bir duvar beni endişelendirir. Karşıma çıkan her şeyi insanlaştırmalıyım. Ben bunu dolabımdaki kıyafetlerle de yapıyorum. Dolabımda hiçbir şey kusursuz kalmaz, her şey ya yırtıktır ya da eskitilmiştir. Kusursuzluğun tam tersidir.” diye açıklıyor.
Evdeki mobilyalar da bu düşünceye göre, değişik dönemlerden ve stillerden esinlenerek seçilmiş. Onlardan biri de oturma odasında duran Martino Gamber’den mavi-beyaz bir masa. Risso, objelerin ve alanların sürekli devam eden bir evrim içinde bulunduğundan ve işinde yapmak ve yıkmak öğelerini barındıran Gamber’in çalışmasını çok değerli bulduğundan bahsediyor.Tarif ettiği evrimi destekleyerek, "Sıklıkla merak ediyorum, bu sürekli değişim ve keşif sürecine devam edersem, nereye varacak? Mantıklı sonucu, tamamen beyaz bir alana geri dönmemiz olabilir ve biliyor musunuz, eğer beni oraya götürürse, bundan mutlu olurum." diyor Risso.