Masal dünyası ve gerçek arasında: Villa di Li Galli

28 Haziran 2019

Ünlü Rus balet Rudolf Nureyev’in özel adası Li Galli’de konumlanan villası sanatseverler için muhteşem bir kaçamak noktası.

İtalya’nın Amalfi açıklarında yer alan Li Galli adası Rus balet Rudolf Nureyev için çok özel bir yerdi. Hayatını kaybetmeden önce kendisini ve yaratıcı gücünü bu adaya ve ada üzerindeki villasına adayan Nureyev’in ihtişam ve abartıya düşkünlüğü herkes tarafından biliniyordu.


1989 yılında görüp aşık olduğu adayı satın alan Nureyev, adanın üzerine daha önce ünlü dansçı Léonide Messine tarafından yapılan villayı yenilemeye koyuldu. Önce işe dekoru değiştirmekle başlayan 20. yüzyılın en büyük dansçılarından Nureyev, Doğu’nun saraylarından ilhamla villanın hemen hemen her köşesini parlak mavi Gabon çinileri ile donattı. Anadolu kilimleri ile boydan boya kapladığı villası ile hayallerindeki evi yaratan Nureyev maalesef bu peri masalından fırlamış mekanda çok vakit geçiremedi. 1992 yılında AIDS sebebiyle hayatını kaybeden Nureyev’in en büyük miraslarından birisi olarak Li Galli adası ve üzerindeki Villa di Li Galli kaldı.


Şimdi ise bu muhteşem villa yeni kiracısını arıyor. Haftalık 55.000 ila 150.000 Euro arasında değişen fiyatıyla villa hem Nureyev’in vizyonunu yakından görmek ve hissetmek isteyen hem de kendine ait bir adada sakin bir tatil yapmak isteyenlerin gözdesi olma yolunda. Helikopter pisti sayesinde ada ile anakara arasında ulaşımı da kolaylaştıran villa toplamda 12 misafir ağırlama kapasitesine sahip. Antik Roma kalıntıları üzerinde yükselen yapı, Nureyev’in kullandığı üç yatak odası, taş terası, balo salonu, tuzlu su ile doldurulmuş sonsuzluk havuzu ve düğünlerinde düzenlenebileceği bir şapel ile yeni kiracılarına sanat ve huzur dolu bir konaklama sunuyor.