Masterpiece Bu Sene Daha Işıltılı

02 Temmuz 2018

Göz kamaştırıcı mücevheratlardan bir dizi seçki, 2018 edisyonu için Masterpiece London sanat fuarında ziyaretçiler ile buluşuyor.

"Nadir sanat eserlerinin yanı sıra antika mobilyalara kadar uzanan geniş skalada ürünler bulunabilmekte. Geçtiğimiz yıl Art Basel'in ana şirketi MCH Group tarafından satın alınan fuar gittikçe güçlenerek yoluna devam ediyor."

Sadece sekiz yıl gibi kısa sürede, Masterpiece sanat fuarı Londra'nın yaz etkinlikleri içerisinde Kraliyet Ascot yarışları ve Wimbledon şampiyonaları gibi büyük çaplı etkinlikler arasında yer edindi. Bu yıl 28 Haziran - 4 Temmuz arasında gerçekleşen etkinlikte, nadir sanat eserlerinin yanı sıra antika mobilyalara kadar uzanan geniş skalada ürünler bulunabilmekte. Geçtiğimiz yıl Art Basel'in ana şirketi MCH Group tarafından satın alınan fuar gittikçe güçlenerek yoluna devam ediyor. 2018 edisyonuna katılan yeni isimler ise fuarı bu sene daha parıltı hale getirecek, çünkü bu isimlerin aralarında beş adet zarif ve bol ışıltılı mücevherat üreticisi bulunmakta.

Bu mücevheratçılar arasına, Bond Street'in Moussaieff'i zarif kreasyonları -uzun küpeler ve çarpıcı bir elmas kolye- ile katılıyor.

Daha önce Bulgari ve Cartier için çalışan ünlü İtalyan tasarımcı Fabio Salini ise şaşırtıcı malzemeler ile oluşturduğu koleksiyonu ile fuarda ilk kez yer almakta -koleksiyonunun fiyatları 15.000 dolar ile 500.000 dolar arasında değişmekte-.

Fuardaki bir diğer isim, 2016 yılında ilk sergisini Paris'teki Bienali des Antiquaires fuarında gerçekleştiren Tayvanlı mücevher tasarımcısı Cindy Chao. Doğa, Chao’nun işlerinde güçlü bir esin kaynağı ve Asya duyarlılığına nüfuz eden tasarımlarını bol miktarda taşla örerek oluşturmakta.

Bu isimlerin yanı sıra, fuara katılan tüm mücevheratlar yeni üretimlerden oluşmamakta. 17’inci ve 19’uncu yüzyıllar arasından antika mücevherleri sergileyecek olan Simon Teakle’nin ürünleri arasında, 1880’lerden kalma Rönesans sonrası elmas bilezik ve broş bulunuyor.

Art nouveau ve art deco tarzı mücevherleri fuarda temsil eden isim ise, Epoque Fine Jewels. Fuar iki klasik sanat nouveau mücevherine sahip - Philippe Wolfers'ın 1902 tarihli sürreal kolyesi, Cartier’in 1906 yapımı Garland tarzı elmaslı ‘collier de chien’i ve safir, zümrüt ve pırlantalı iki adet kuş broşu bulunmakta.

Tüm bunlara ek olarak Cenevreli lüks mücevher markası Chopard, fuardaki söyleşiler ve eğitim programlarının sponsoru.

Ana görsel: Chopard Kırmızı Halı Koleksiyonu'ndan bileklik.