Mate 30: Huawei’nin en yeni akıllı telefonu

27 Eylül 2019

Amerikan ambargosundan en büyük darbeyi yiyen Çinli teknoloji üreticisi Huawei, markanın yeni amiral gemisi akıllı telefonu Mate 30 ile ayakta durduğunu kanıtlıyor.

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ticaret savaşının belki de en çok darbe yiyeni Çinli teknoloji üreticisi Huawei. Google ile arası bozulan Huawei’in Android işletim sistemini Google olmadan nasıl kullanacağı ya da kendi işletim sistemini yaratıp yaratmayacağı son ayların en çok konuşulan konusu oldu.


Geçtiğimiz hafta Almanya’da düzenlenen büyük bir etkinlik ile tanıtılan Huawei’nin yeni amiral gemisi akıllı telefonu Mate 30 Pro sonunda merak edilen tüm sorulara cevap verdi. Telefon Android 10.0 yüklü olarak gelecek fakat içerisinde hiçbir Google uygulaması bulunamayacak. Uygulama havuzu Play Store yerine de AppGallery’i tanıtan Huawei, yeni uygulama ekosisteminin gelişmesi için önümüzdeki senelerde 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını da açıkladı. Her ne kadar Huawei, Google’ın şirkete verdiği teknik desteği çekmesinin ardından yaratılan boşluğu doldurmaya çalışsa da markanın Avrupa piyasasındaki payını kaybetmesi bekleniyor. Business Insider’a konuşan analist Thomas Husson’a göre, Amerika piyasasından bir nevi dışlanan Huawei, Google’sız yeni telefonu ile Avrupa’dan da bir hayli büyük bir darbe yiyecek.Huawei Mate 30’un teknik özelliklerine gelecek olursak en dikkat çeken kısım, her amiral gemisi akıllı telefonda olduğu gibi, kamerası. Dairesel bir alana yerleştirilen farklı lensler ve sensörler ile Mate 30 yüksek kaliteli fotoğraf ve video kalitesi sunuyor.Samsung’un kullandığı “şelale” tipi ekran ile Mate 30 kullanıcılarına daha geniş bir OLED ekran sunuyor. 4.500 mAh’lik kapasiteye sahip batarya ile gelen Mate 30 Pro, aynı zamanda 40 watt SuperCharge ve 27 watt kablosuz şarj kapasitesine sahip. Üstün batarya sistemi sayesinde, Huawei Mate 30’un şarjı uzun süre idare ediyor ve hızlı şarj ünitesi ile kullanıcılarına büyük rahatlık sağlıyor.

Güvenlik de Mate 30’un öne çıktığı alanlardan. Hem parmak izi hem de yüz tanıması yapabilen akıllı telefon üstün şifreleme özelliği sayesinde kullanıcısına güvenilir bir kullanım alanı sunuyor.