Matthieu Blazy, Zanaatkarlığa Yeni Bir Yön Veriyor

05 Eylül 2022

Geçtiğimiz sonbaharda Bottega Veneta'nın kreatif direktörlüğüne atanan Matthieu Blazy yaklaşımıyla markaya yeni bir yön veriyor.

Matthieu Blazy, İtalya'nın en tanınmış moda markası Bottega Veneta'nın kreatif direktörü seçildi. Piyasayı pragmatik bir şekilde anlaması ve sanata ilgisi ile tanınan Maison Martin Margiela ve Céline'de çalışmaya başlamadan önce ise, Raf Simons tarafından işe alınmıştı.
1966 yılında kurulan Bottega Veneta, yıllarca bavul ve el çantası üretmeye odaklanırken 1990'larda hazır giyime atılmıştı. 2001 yılında Kering, Tomas Maier'i yaratıcı yönetmen olarak atadı ve son on yılda, Bottega Veneta her yıl bir milyar dolardan fazla gelir elde etti. Blazy dizginleri eline aldığında ise, markanın büyüyen küresel pazarda köklü zanaat geleneğine bir yer bulma ihtiyacı vardı.


Blazy’nin bu yoldaki yaklaşımı, çevrimiçi sosyal karmaşadan uzaklaşarak özgünlüğe ve sanata yönelmek oldu. Kendi ifadesiyle de, “Daha önce 5 bin kez ‘etkilenmiş’ bir kitleyi kaç içerik üreticisi gerçekten etkileyebilir?” Blazy'nin teorisine göre, coşkulu imaj çılgınlığımız perakende satış arzusundan sessizce sıyrılıyor. Çevrimiçi beğenileri toplayan giysiler aslında çoğu insanın sabahları dolaplarını açtıklarında istediği kalıcı, giyilebilir, gurur verici kıyafetleri yansıtmıyor.
Klasikten uzak tarzı ile, Blazy’nin Bottega Veneta’ya yeni bir yön vereceği şüphesiz.