Matthieu Salvaing Kadrajından İlham Verici İç Mekanlar

12 Mart 2021

Aalto, Niemeyer, Le Corbusier ve Barragán da dahil olmak üzere yaratıcı isimlerin yarattığı göz kamaştırıcı iç mekanları fotoğrafçı Matthieu Salvaing'in kadrajından keşfediyoruz

"Her zaman farklı bir şey arıyorum, karakterli ve kişiselleştirilebilen bir şey."

Bir iç mekan fotoğrafçısı için en önemli şey ‘pépite’yi bulmaktır” diyor Güney Fransa'daki evinden Matthieu Salvaing. “Pépite nedir diye mi soruyorsun? Altın külçesi demek.” diyerek açıklıyor. Otuz yıllık kariyeri boyunca Salvaing, pépite'yi bulma sanatında ustalaştı ve neredeyse her üst düzey tasarım dergisinin sayfalarında yer alan çalışmalarıyla bu süreçte endüstrinin en parlak yıldızlarından biri haline geldi. 


Şimdi, Salvaing, aralarında Alvar Aalto, Oscar Niemeyer, Le Corbusier, Luis Barragán gibi ünlü mimarların eserlerinin de bulunduğu, son 15 yılda fotoğrafını çektiği en görkemli iki düzine evi kataloglayan ilk monografisi Interior Voyages'ı (Rizzoli’den çıkıyor) yayınlıyor. Aslında, Salvaing’in gözünü sayısız altın külçesini bulması için eğitmesine yardımcı olan, son dönem efsanevi Brezilyalı modernist Niemeyer ile olan arkadaşlığıydı.Saygın mimar Niemeyer ile 1980'lerin sonunda tanışan Salvaing, "Kitapta tek bir özel evden bahsetmek gerekirse, bu Oscar Niemeyer'in büyük hikayesi olmalı." diyor. "O benim üstadımdı ve mimarlık hakkında bildiğim her şeyi anlattı." Niemeyer'in rehberliğiyle Salvaing, Marcio Kogan, Lina Bo Bardi ve Gio Ponti gibi günün önde gelen Brutalistlerinin çalışmalarını kaydetmeye başladı.

Casa das Canoas

Salvaing, kitabı için projeleri derlerken, 2012'de vefat eden Niemeyer'in bir şeyler eklemesi gerektiğini biliyordu. “Oscar, hikayemin önemli bir parçası” diyor. "Evi, binalarına kıyasla gerçekten küçük, ama çok şaşırtıcı." 1951 yılında tamamlanan Casa das Canoas, Niemeyer'in Rio de Janeiro'daki özel sığınağı ve kıvrımlı mimarisini, iç mekana doğal özellikleri katarken çevredeki tropikal bitki örtüsünden alır.

Hotel Ivoire

Acapulco

Diğer göze çarpan projeler arasında Fildişi Sahili’ndeki heybetli Hotel Ivoire, Hong Kong’da geçen romantik bir Wong Kar-Wai filmi ve Frank Sinatra’nın Mia Farrow ile yaşadığı bilinen Acapulco aşk yuvası yer alıyor. Salvaing, "Kitabın kimlik hakkında bir hikaye olmasını istedim" diye açıklıyor. "Her zaman farklı bir şey arıyorum, karakterli ve kişiselleştirilebilen bir şey."