Max Mara’dan cinsiyetsiz koleksiyon

14 Haziran 2019

2020 Cruise koleksiyonunu Berlin’de tanıtan Max Mara ilhamını David Bowie’den alıyor.

Yeni nesil profesyonel kadını giydirme düşüncesiyle 1950’lerde kurulan İtalyan giyim markası Max Mara, 2020 Cruise koleksiyonunu Berlin’in Neues Müzesi’nde modaseverlerin beğenisine sundu. 180 davetlinin katılımıyla gerçekleşen defile markanın kreatif direktörü Ian Griffiths’in kahramanları David Bowie ve Marlene Dietrich’e bir saygı duruşu niteliğinde. Griffiths’in defileyi Berlin’de düzenlemesinin en büyük sebebi ise bu sene Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30. yıldönümü olması.


2020 Cruise koleksiyonunda Max Mara yıllardır süregelen çizgisinin dışına çıkmadan cinsiyetsiz bir koleksiyon hazırlamış. Şık takım elbiseler, markanın imzası niteliğindeki oversize kabanlar, geniş paçalı kumaş pantolonlar ve elegant elbiselerin olduğu koleksiyon Bowie ve Dietrich’in cinsiyet sınırlarının ötesindeki tarzlarından ilham alıyor.  


Moda dünyasındaki birçok rakibinden farklı olarak Max Mara 2020 Cruise koleksiyonu için yeni nesil top modellerdense markanın “güçlü profesyonel kadın” algısını podyuma yansıtacak isimler ile çalışmış. Berlin’deki defilede podyumda 55 yaşındaki Alman şarkıcı Ute Lemper’den 44 yaşındaki aktivist Carolyn Murphy’e kadar alanında isim yapmış birçok başarılı kadın boy gösterdi. Tasarımcı Griffiths Max Mara kadınlarının podyumda rahat ve özgüvenli yürümeleri için ise düz ayakkabılar tercih etti.