Max von Sydow: Son perde

20 Mart 2020

Sinema tarihinde hafızalardan silinmeyecek filmlerde canlandığı karakterler ile tanınan İsveçli aktör 90 yaşında hayatını kaybetti.

8 Mart Pazar günü hayata gözlerini yuman Oscar adayı aktör Max von Sydow, efsanevi yönetmenler Ingmar Bergman, Martin Scorsese, David Lynch ve Steven Spielberg ile birlikte çalışmış, sinema tarihinin unutulmazları arasında yer alan filmlere imza atmıştı. 90 yaşında hayatını kaybeden aktör arkasında zengin bir film arşivi bıraktı.İsveç'in Lund kentinde dünyaya gelen aktör varlıklı bir ailenin çocuğuydu. Erken yaşta Almanca ve İngilizce öğrenen Sydow ilk tiyatro deneyimini ortaokul lise yıllarında arkadaşlarıyla kurduğu amatör bir toplulukla yaşadı. 1948-1951 yılları arasında Stockholm'deki Kraliyet Drama Tiyatrosu'nda eğitim aldı ve henüz burada okuduğu sırada ilk kez yönetmen Alf Sjöberg ile birlikte çalışma fırsatı buldu. Max von Sydow'un hayatında çok önemli bir yere sahip olan dünyaca ünlü İsveçli sinemacı Ingmar Bergman'la tanışması 1955 yılında Malmö'ye taşınmasıyla oldu.


Yönetmenliğini Bergman’ın yaptığı “The Seventh Seal” (Yedinci Mühür) filminde Ölüm’le satranç oynağı sahne unutulmazlar arasında yerini aldı. George Stevens’ın yönettiği ve İsa’nın mucizelerini anlattığı 1965 tarihli “The Greatest Story Ever Told” (Anlatılmış En Büyük Hikâye), Sydow’un İsa’yı canlandırdığı sahneler ile aktörün karakter oyunculuğunda ne kadar önemli bir isim olduğunun kanıtı oldu.İsviçre’den çıkan en önemli aktörler arasında gösterilen Sydow’un bir diğer unutulmaz rolü ise kült korku filmi “The Exorcist” (Şeytan) da oynadığı rahip karakteri oldu. Şeytan çıkarıcı Rahip Merrin rolü ile akıllara kazındı. En İyi Yabancı Film dalında 1987 yılında Oscar kazanan “Pelle the Conqueror” (Fatih Pelle” filminde yönetmen Bille August ile birlikte çalışan Sydow bir çiftçiyi canlandırdığı filmde başroldeydi. Her ne kadar sinemaya ağırlık verse de İsveçli aktörün kalbi tiyatrodaydı. Old Vic Tiyatro Topluluğu ile birlikte sahneye koyduğu William Shakespeare klasiği “The Tempest” (Fırtına) oyununda Prospero karakterini canlandırdı.