MBFWA Resort 19

23 Mayıs 2018

Sidney, oldukça renkli bir moda haftasını geride bıraktı. Avustralya'nın moda için ana çekim merkezlerinden olabileceğini kanıtlar nitelikteki MBFWA Resort 19'un ardından bize kalan görüntüleri İlkin Kurt yazdı.

"Son yılların en gözde ve klasik markalarından biri olan Christopher Esber’de şovunu off-site yapmayı tercih eden bir başka tasarımcıydı. MCM House’da (Sydney’in sevilen minimal mimari ve dekorasyon firması) gerçekleşen defilenin styling’ini bir diğer ünlü Avustralyalı stilist Ilona Hamer yaptı."

CAMILLA&MARC

MBFWA Resort 2019 geçtiğimiz Pazar günü Royal Hall of Industries’in büyük bir çöle (ünlü Ayer’s Rock’dan esinlenilerek) dönüştürüldüğü Camilla&Marc defilesi ile başladı. Camilla Freeman-Topper ve kardeşi Marc Freeman’ın endüstrideki 15.yıllarını kutladıkları defile açılışa layık bir şekilde tatsız hava koşullarına rağmen büyük ilgi gördü. Charlee Fraser defilenin açılışını yaparken, Victoria’s Secret meleklerinden Georgia Fawler’da defiledeki ünlü modeller arasındaydı.

Freeman kardeşler, bu sezon özellikle fabrikasyon ve dikim tekniklerine önem vermiş görünüyorlar. Birçok parçada kullanılan lüks kumaşlar ve kullanım şekilleri dikkat çekiyor. Bu sezon özellikle çanta ve aksesuarlarda -daha önce Balenciaga, Victoria Beckham şovlarında gördüğümüz- hacimsel ‘over-sized’ etki göze çarpıyor. Genelde Aussie (Avustralyalı) tasarımcıların vazgeçilmezi fırfırlar ve yırtmaçlardan öte, daha çok uluslararası defilelerde gördüğümüz küçük ayrıntılar, defileye serpiştirilmişti (yaka detayında markanın amblemi bulunan tişört ya da oversized Ellery/Balenciaga’msı oversized ceket).ALBUS LUMEN

Markanın kurucusu ve tasarımcısı Marina Afofina; yalın, kendinden emin ve sofistike bir koleksiyon sundu. Hermes’in 90’lı yıllar sadeliği ile Phoebe Philo’lu Celine’in tatlılığında, kahve , mavi ve toz pembenin hakim olduğu koleksiyon mücevher tasarımcısı Ryan StorerxAlbus Lumen iş birliği ile uluslararası alıcıların ilgisini bir hayli çekmiş durumda.

Şov sonrası Re-see’de konuşma fırsatı bulduğum Afofina, Pablo Picasso seramiklerinden ve Picasso’nun kızı Paloma’dan esinlenmiş. Mücevher iş birliğinin ana noktası da Paloma’dan geliyor. İri hacimli ve iki renkli halka küpeler özellikle bazı parçalardaki mercan düğmelerle uyumsuz bir uyumluluk sağlıyor. Net-A-Porter ve Matchesfashion çoktan markanın peşine düştü bile.


 
LEE MATTHEWS

Lee Matthews bu sezon baş tasarımcı olarak Natalia Grzybowski ile çalışmaya başladı. Tasarımcının ilk koleksiyonu ikonik Amerikalı mimarlar Frank Llyod-Wright ve Eames ile birlikte artist Donald Judd’dan ilham alınarak yaratılmış.

Marka bu sezon özellikle daha fazla organik koton ve ZWF (Zero waste fabrics) mottosu ile etik yollarla elde edilen ipek ve keten kumaşlara yönelmiş. Uzun elbiseler Resort sezonunun malum vazgeçilmezi. Grzybowski’nin özellikle birçok farklı deseni (ekose, çiçekli baskı ve düz renkler) bir arada kullandığı elbiseler ile tek renk fakat güçlü detaylara sahip yalın versiyonları defilenin göze çarpan parçalarıydı.


 
ROMANCE WAS BORN

Avustralya moda haftasının en merak edilen şovu hiç şüphesiz Romance Was Born’du. Her sezon kendinden söz ettirmeyi başaran marka Resort2019 defilesini Sydney’in ünlü Fransız restoranlarından Hubert’de gerçekleştirdi. Tamamen markanın DNA’sını göz önüne seren aksam yemeği ve Drag Queen gösterileri (önce Judy Garland, sonrasında Mariah Carey tiplemeleri) geceyi eğlenceli kılmakla birlikte Luke ve Anna’nın vizyoner, çağdaş ve bir o kadar da otantik olan dizayn yaklaşımları herkesi hayran bıraktı. Jenny Kee’nin (Avustralyalı 71 yaşındaki dünya tatlısı başka bir tasarımcı) desenlerini, markanın geleneksel fırfır ve Bias kesim elbiselerine uyarlayan ikili ayrıca kullandıkları kristal başlık/şapkalarla adeta 1920’lerin şahane kabare şovlarından birini hayata geçirdiler.

Gucci’nin son iki sezondur yarattığı renkli hava ile RWB gibi markaların önünü açıp uluslararası platformlarda yerlerini almalarına yardımcı olacağı hiç kuşkusuz zira marka su anda Paris ve Milano’da Riccardo Grassi ile çalışmaya başladı bile.


 
CHRISTOPHER ESBER

Son yılların en gözde ve klasik markalarından biri olan Christopher Esber’de şovunu off-site yapmayı tercih eden bir başka tasarımcıydı. MCM House’da (Sydney’in sevilen minimal mimari ve dekorasyon firması) gerçekleşen defilenin styling’ini bir diğer ünlü Avustralyalı stilist Ilona Hamer yaptı. Esber daha çok detaylara olan ilgisi ile bilinen bir tasarımcı. Bu koleksiyonda da sırt detaylı elbiseler, farklı dokuma tekniklerine yer verdiği ceket ve etek kombinler öne çıkan parçalardı. Defile sonrası konuşma fırsatı bulduğum Esber, Yunan ve Roma heykellerinden esinlendiğini, Fransız naifliğini ve romantikliğini detaylarda hissedilebileceğinden bahsetti.


 
DOUBLE RAINBOUU

Mikey Nolan ve Toby Jones, Sidney’in asi çocuklarından. Partilerin ve davetlerin gözde ikilisi şu anda Amerika’da en popüler günlerini yaşayan markalarını bir tık ileriye taşıdı. Sydney’in popüler barlarından Landsdowne’da neredeyse bütün moda otoritelerinin olduğu eğlenceli bir şov ile kadın ve erkek koleksiyonlarını tanıttılar. Styling’i Ellery’ kampanyalarının vazgeçilmezi Sarah Starkey üstlendi. ‘Grunge surfer’ temasının hakim olduğu defile ikilinin 2 sene önceki Hawaian tişört konseptinden öte daha vizyoner ve sağlam adımlarla ilerlediği bir markaya dönüşüyor. Özellikle synthesizer tadındaki grafiksel baskılar ve sloganlı parçalar dikkat çekti. Opening Ceremony, marka ile özel bir koleksiyon çıkarmak için kolları sıvadı bile.