McLaren yeni jenerasyon hiper arabası için düğmeye bastı

29 Ağustos 2019

Uzun süredir bir hiper araba projesi üzerinde çalışan McLaren, geçtiğimiz hafta merakla beklenen yeni otomobili hakkında önemli bilgiler verdi.


İngiliz spor araba üreticisi McLaren, sürat rekoru kıran spor arabaları ile olduğu kadar otomobil tutkunlarını hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmaması ile ünlü. Geçtiğimiz aylarda oldukça merak edilen ve birçok tartışmaya konu olan McLaren’in gelecek nesil hiper arabasının detayları nihayet motorseverler ile paylaşıldı.  

İngiliz şirketten gelen açıklamaya göre McLaren’in yeni spor arabası Ultimate Series arabalarının devamı niteliğinde olacak. P1, Senna ve Speedtail gibi modeller ile aynı klasmanda olacağı açıklanan McLaren’in yeni hiper arabası iki koltuklu olacak ve önceliği konforlu ve güvenli bir sürüşe verecek.


Daha adı açıklanmayan yeni projede, kaputun altında McLaren’in ünlü 4 litre çift turbo şarjlı V8 motoru olacak. Aynı motorun Senna modelinde 789 beygir güç ürettiği düşünüldüğünde, McLaren’in “top secret” yeni hiper arabasının daha hızlı olacağını varsaymak çok da yanlış olmaz. 

Ferrari’nin retro görünümlü, iki koltuklu yeni spor arabası ile rekabete girmesi beklenen McLaren’in yeni nesil hiper arabasının ilk prototipinin 2020 yılı içerisinde tanıtılması planlanıyor. Her ne kadar daha kesin bir fiyat etiketi konulmasa da McLaren yetkilileri yeni otomobilin fiyatının 1 milyon ile 2.5 milyon dolar arasında olacağını söylüyorlar.