McQueen

05 Ağustos 2018

Moda tasarımcısı Lee Alexander McQueen'in terzi olarak başlayan kariyerinden kendi adını taşıyan markasına ve zamansız ölümüne kadar hayatı ve kariyeri üzerine bir belgesel.

"McQueen'de onun yükselişini izliyoruz ama eleştirmenlerin yorumuna göre film ve konu onun artistik duruşuyla paralel gidemiyor. Aslına bakarsanız bu çok da sorun değil çünkü McQueen’in yeteneği ve ortaya çıkardıkları o kadar büyüleyici ki, filmin önüne geçmemesi için iyi bile denebilir."

Muazzam bir çıkış yakalayan ve sonrasında başarının altında ezilerek yok olan sanatçıların hikayesi çok değildir. Moda dünyasının sanatçılarından biri olan Alexander McQueen, belki de sanatçı kişiliğini ve bir moda evine sahip olmanın verdiği tamamen tezat ticari kaygıları ve hisleri aynı anda barındıramadığı için, bu hayattan ayrılmayı seçmişti. Sanatçının 2011 yılında Metropolitan Museum of Art’ta sergilenen “Savage Beauty” retrospektif sergisi, müzenin tarihindeki en popüler sekiz sergiden biri oldu.

Tasarımcının hayatını anlatan belgesel 'McQueen'de onun yükselişini izliyoruz ama eleştirmenlerin yorumuna göre film ve konu onun artistik duruşuyla paralel gidemiyor. Aslına bakarsanız bu çok da sorun değil çünkü McQueen’in yeteneği ve ortaya çıkardıkları o kadar büyüleyici ki, filmin önüne geçmemesi için iyi bile denebilir. Ian Bonhôte ve Peter Ettedgui tarafından yönetilen ve tasarımcının hayatını kronolojik olarak ele alan film, 8 Haziran’da, Amerika, Avrupa ve İngiltere’de vizyona girdi.

Kapak fotoğrafı: Tim Walker