Meditatif Teknoloji

15 Mayıs 2018

Doug Aitken’in son çalışması ‘New Era’ serisi, içinde gerçek bir ‘insan’ barındırıyor. Tarihin en önemli konuşmalarından birini yapan bu kişi, cep telefonu ile iletişime geçen ilk insan Martin Cooper.

"Dört duvar bir galeri alanını altı yüzü olan bir mekana aynalar ve ekranlar sayesinde getiriyorlar. Aynalar ekranları yansıtıyor ve hoparlörlerden gelen ses odanın farklı yerlerinden duyuluyor. Sonuçta izleyici, kalaydeskopik bir dünyada buluyor kendini."

Doug Aitken, son işi ‘New Era’da imzası niteliğindeki film enstalasyonlarını, sürükleyici bir deneyime dönüştürerek yükseltiyor bu defa. New York’taki 303 Galeri’de sergilenen yeni serisi, cep telefonu üzerine odaklanan 10 dakikalık bir video loop’u. Videodaki başrol, ilk cep telefonu konuşmasını gerçekleştiren, Amerikalı mühendis Martin Cooper.
Aitken, üzerinde iki yıl çalıştığı bu fikre, bir kafede otururken, herkesin elinde cep telefonu olduğu ‘sıradan’ bir anda karar veriyor. Araştırması onu Cooper’a götürüyor ve iki adam, cep telefonu ve onun dünyadaki büyük etkisi üzerine konuşmalarını, iki günlük bir röportajda videoya kaydediyorlar. Elinde yeterinden fazlaca içerik olan Aitken, kesinlikle bir belgesel ya da herhangi bir şekilde belge niteliği olan bir iş ortaya çıkarmak istemediğini çok iyi biliyor. Ve sonunda sadece, konuşmalarından birkaç alıntıyı, neredeyse müzik notaları gibi kullanarak, filmin içine gömüyor. Ortaya çıkan video, Martin Cooper ile ilgili değil. Ama o, sanatçının bu işindeki tek gerçek ‘insan’.

New Era'dan bir sahne, 2018, Doug Aitken. New York 303 Galeri ve Zürih Eva Presenhuber Galeri'nin izniyle.

New Era'dan bir sahne, 2018, Doug Aitken. New York 303 Galeri ve Zürih Eva Presenhuber Galeri'nin izniyle.

Dört duvar bir galeri alanını altı yüzü olan bir mekana aynalar ve ekranlar sayesinde getiriyorlar. Aynalar ekranları yansıtıyor ve hoparlörlerden gelen ses odanın farklı yerlerinden duyuluyor. Sonuçta izleyici, kalaydeskopik bir dünyada buluyor kendini. İmajlar ve ekran panellerinde dönerek formunu yitiren Motorola cep telefonları, Cooper’ın röportajından alınan seslerle birleşiyor.

Jungle, 2018, Doug Aitken. New York 303 Galeri'nin izniyle.

Serginin akışını kesen, önceki işlerine gönderme yapmayı seven sanatçının işlerinden biri olan ‘Jungle’, ‘New Era’ serisinin bu diskordant deneyiminde, izleyiciye bir es verdiriyor.