Mekan ve Bağlam Kurgusu: Bernard Tschumi

20 Ocak 2021

Fransa'daki mimarlık sahnesinin ayrılmaz bir parçası olan ödüllü İsviçreli-Fransız mimar Bernard Tschumi’nin 40 yılı aşkın kariyeri, mimarlığın sadece mekan ve formla ilgili olmadığını, aynı zamanda yapıda gerçekleşecek olay ve eylemler ile ilgili olduğunu kanıtlıyor.

Hareket ve olaylar fikrini mimarinin tanımına entegre ederek başladığım işlerimin çoğu, mimarinin gerçekte ne olduğunu sorgulamakla ilgili.

Her zaman kavramlar ve deneyimlerle ilgilenen Tschumi, olaylar, eylemler veya faaliyetleri kapsamayan bir mimarinin varlığına inanmıyordu. Onun yapıları, içlerinde meydana gelen faaliyetlere tepki verirken, mekanların, hareketlerin ve olayların birleşimini yaratıcı bir şekilde genişletir. Tschumi, yapılarından şöyle bahsediyor: "Sadece mimarların değil, genel olarak tüm insanların, mimarinin sadece yapının formundan ibaret olmadığını, aynı zamanda beraberinde getireceği bağlamın da önemli olduğunu anlamasını istiyorum."


1983'te Parc de la Villette'i inşa etmek için katıldığı uluslararası yarışmayı kazanan Tschumi'nin eşi görülmemiş sosyal ve kültürel park fikri, ilhamını doğa yerine faaliyetten alıyordu. İleride gerçekleştireceği pek çok başarılı yapının habercisi olan yapı hakkında şu sözleri dile getirmişti, "Bu projeye asla başarıya giden bir yol olarak bakmadım. Mimari yaratmakla gerçekten daha çok ilgileniyordum. Bir zamanlar "Sinemadan hoşlanmıyorum, sinema yapmaktan hoşlanıyorum" diyen yönetmen Orson Welles'ten alıntısı benzer bir fikri anlatıyor. İşlerimin çoğu, mimarinin gerçekte ne olduğunu sorgulamakla ilgili. Hareket ve olaylar fikrini mimarinin tanımına entegre ederek başladım. İlk projelerimin çoğu sanat galerilerinde gösterildi. Daha sonra bu fikirleri ilk önce gerçek bir rekabette test etmeye karar verdim. Beklenmedik bir şekilde kazandım. Dedikleri gibi, Gerisi hikaye."


Parc de la Villette

Sadece başka bir mimari çalışma değil, Tschumi’nin ilk komisyon işi yapısöküm kavramını mimariye getirmişti. Paris'in kuzeydoğu ucundaki büyük ölçekli bir alana yayılan Parc de la Villette, Fransız hükümetinin önemli bir projesi ve mimariye yeni bir felsefe ve yaklaşım için bir test alanıydı. Aynı anda hem endüstriyel hem de heykelsi olan ve yapısökümün mimari temsilleri olarak hareket eden dev kıvrımlı, kesişen 35 adet parlak kırmızı yapı, parkı şekillendirerek insanların mekanda gezinmesine yardımcı oluyor. Bugün yapı yılda sekiz milyon ziyaretçiyi çeken, olağanüstü bir başarı ve kendi başına bir mahalle haline gelmişti.

Atina Akropolis Müzesi


Vacheron Constantin Genel Merkezi

Alésia Arkeoloji Merkezi ve Müzesi

Bernard Tschumi'nin diğer önemli tasarımları arasında; Akropolis'in eteklerinde yer alan Atina Akropolis Müzesi (2009), İsviçre'nin en eski saat üreticisinin üretim ve idari merkezi Cenevre'deki Vacheron Constantin Genel Merkezi (2005), MÖ 52'de Jül Sezar ile Galyalılar arasındaki yüzleşmeyi temsil eden, Orta Fransa'daki bir arkeolojik alandaki Alésia Arkeoloji Merkezi ve Müzesi (2012) yer alıyor.


Exploratorium Müzesi

Bernard Tschumi, en son çalışmalarından biri olan delikli bakır renkli dış cepheye sahip dev endüstriyel baca şeklindeki sergi alanlarına sahip olan Çin'deki Exploratorium Müzesi’ni 2019’da tamamladı.