Meksika’da antik Maya sarayı bulundu

05 Ocak 2020

Arkeologlar kadim bir uygarlık olan Mayaların izlerini sürmeye devam ediyorlar. Meksika’da yeni bulunan kalıntılar ise bin yıllık bir Maya sarayına işaret ediyor.


Meksika’nın doğusunda bulunan Cancun şehrinde 55 metre boyunda 15 metre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğinde saray kalıntıları keşfedildi. Elit Mayaların yaşadığı tahmin edilen sarayın keşfi her ne kadar heyecan verici olsa da arkeologlar bulunan kalıntıların daha önemli keşiflerin habercisi olduğunu iddia ediyorlar.

Meksika Ulusal Antropoloji Enstitüsü (INHA) arkeologları Kolomb öncesi önemli yerleşim alanlarından Kulubá Antik Kenti sınırlarındaki arkeolojik bölgede bulunan sarayın yaklaşık M.Ö 1050 ile 600 yılları arasına tarihlendiğini ve 55 metre boyunca uzandığı ve 6 metre yüksekliğinde olduğunu belirttiler. Sarayın yanı sıra arkeologlar adak taşı, iki konut kalıntısı ve fırın olduğu düşünülen yuvarlak bir yapıya da ulaştı.

Maya medeniyeti günümüzde Güney Meksika, Guatemala, Belize ve Honduras da dâhil olmak üzere geniş bir alana yayılmıştı. Matematik, sanat ve mimarlık alanında oldukça gelişmiş olan bu medeniyet yüzyıllar boyunca refah içerisinde yaşadılar. İspanyolların topraklarını keşfetmelerinin ardından Mayalar Avrupalılara karşı uzun süre direnmiş, fakat 850’li yıllardan itibaren muhteşem piramitler ve şehirler inşa eden Mayalar görkemli şehirlerini terk etmeye başladı. 200 yıl içinde ise 2 milyon nüfuslu bu medeniyet yok olmanın eşiğine gelmişti. Arkeologlar uzun yıllardır Maya medeniyetini ve nasıl bir anda tarih sahnesinden çekildiklerini araştırıyorlar.