Meksika’nın Oaxaca sahili mimari dönüşüme sahne oluyor

25 Ekim 2021

Ünlü mimarların Oaxaca sahilini nasıl eserleri ile yüksek tasarımın oyun alanına dönüştürdüğüne şahit olun.

Doğasının muhteşemliği ile bilinen Meksika’nın Oaxaca sahili uzun bir zamandır mimarların gözde lokasyonlarından birisi. Tanınmış tasarımcı ve mimarların eserlerini inşa ettikleri bu sahilin son yıllarda en konuşulan isimlerinden biri Casa Wabi.


Meksikalı çağdaş sanatçı Bosco Sodi’nin sahip olduğu, Casa Wabi’nin Oaxaca sahilinde bulunduğu arazi dönüşümünü tamamlamadan önce palmiye ağaçları ve sukulentlerin dolup taştığı bir toprakmış. Araziye kendi yaşam alanı ve oteli barındıracak bir kompleks inşa etmek isteyen Sodi bunun için Japon mimar Tadao Ando’ya güvenmiş. 


Tasarımının temeline doğayı değiştirmek yerine binayı doğa ile uyumlu bir şekilde inşa etmeyi koyan Ando’nun Casa Wabi için planları sadece dizayn ile de kalmamış. Ünlü mimar bu kompleksi diğer mimarların bir laboratuvar olarak kullanabilecekleri bir mekan yaratmaya karar vermiş. Ando’nun vizyonu Casa Wabi’yi ziyaret edenleri aradan geçen yıllara rağmen büyülemeye devam ediyor. Ziyaretçiler Casa Wabi’ye adım atar atmaz binanın sazlıktan yapılmış çatısına ve çatının açık alandaki lounge’a kazandırdığı ışık oyunundan gözlerini alamıyorlar. 


Ancak Casa Wabi Oaxaca sahilde tasarım açısından öne çıkan tek mekan değil. 16 odası ile konuklarını ağırlayan ve Meksikalı otel tasarımcısı Grupo Habit’in elinden çıkan Hotel Escondido Meksika’da farklı bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlerin uğrak noktalarından birisi. Hotel Escondido’nun çok da uzağında bulunmayan, efsanevi mimar Alberto Kalach’ın imzası bulunan Casitas by the Sea de sekiz özel villası ve 20,000’den fazla endemik bitki barındıran açık mekanları ile Oaxaca sahiline hem tasarım hem de otelcilik anlamında farklı bir perspektif kazandırıyor.