Mercedes GLS: Lüks yeniden tanımlanıyor

05 Temmuz 2019

Mercedes ailesinin en güçlü ve lüks SUV modeli yeni GLS dış görünümünü koruyor gibi görünse de birçok yeniliklere yollara çıkmaya hazırlanıyor.


Mercedes’in 2020 model S sınıfı aracı GLS otomobil tutkunlarının, macera severlerin ve geniş aileye sahip olanların bütün ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla son model teknolojilerle donatılmış bir canavar. Benzinli ve dizel motor seçenekleriyle yollara çıkmaya hazırlanan Mercedes ailesinin en son modeli bir önceki modele göre 77 mm daha uzun, 60 mm aks mesafesi daha fazla ve 22 mm daha geniş bir kasaya sahip. Dış görüntüsü hiç değişmemiş gibi dursa da Mercedes GLS bütün hünerlerini motor kapağının altında ve iç tasarımda saklıyor.


Bu yeni modeliyle Mercedes Range Rover ve Tesla Model X’e rakip olduğunu iddia ediyor. Motor kapağını kaldırınca aslında hiç de yanılmadığını görmek mümkün.

362 beygirden güç alan elektrik destekli hibrit bezinli GLS’de 3 litre hacimli turbo şarj motor yer alıyor. 48 voltluk elektrik sistemi sayesinde araç kısa bir süre için ilave 21 beygirlik bir güç de üretebiliyor. Dizel modelinde ise 4.0 litre hacimli ve turbo şarjlı bir V8 motor bulunuyor. Bu güçlü motor sayesinde araç 483 beygir güç üretebiliyor.


Dış görünümü ve motoruyla dişli bir rakip olduğunu kanıtlayan Mercedes GLS iç dizaynıyla rakiplerinden ayrılmayı başarıyor. Dışı gibi içi de büyüyen yeni Mercedes GLS 7 koltuğuyla yolcularına konforlu bir seyahat vadediyor. Elektrikli bir sistemle ayarlanabilen ve yerleri değişen bu koltuklar sürücüye ve yolcularına maksimum alanı kazandırmak için teknolojinin bütün nimetlerinden yararlanıyor. En arka sıradaki koltuklar ise tamamen katlanıp 2.400 litrelik bir bagaj hacmi için kullanıcılarına yer açıyor.


İç tasarımında elegant ve güçlü bir tarz benimseyen Alman araba üreticisi arabanın koltuklarında ve kapı içlerinde lüks deriyi tercih etmiş. Işıklandırma sitemi ile sürücünün sürüşünü ve yolcuların da rahatını düşünen GLS’nin en öneli özelliği ise fazlalıklardan kurtulmuş olması. Bir önceki iki modelindeki gereksiz tuşlardan kurtulan Mercedes GLS yeni 12,3 inç ekranıyla ve basit ama kullanışlı ön paneli ile de zamana ayak uyduruyor.

2006 yılında piyasaya tanıtıldığından beri dünya çapında yarım milyondan fazla satan Mercedes GLS yeni modeliyle de önümüzdeki yıl adından bolca söz ettireceğe benziyor.