Meşher'de Yeni Sergi: "Ben-Sen-Onlar"

13 Mayıs 2022

Küratörlüğünü Deniz Artun’un üstlendiği “Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı” sergisi, Meşher’de ziyaretçileriyle buluşuyor.

Çiğdem Simavi hâmiliğinde ve ÜNLÜ & Co sponsorluğunda düzenlenen "Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı" sergisi Meşher’de birçok sanatçının değerli işlerini bir araya getiriyor.Yaklaşık 1850–1950 arasında Türkiye’de yaşamış sanatçı kadınların eserlerinden oluşan sergi, çoğunluğu “ben”leşememiş ve sanat tarihi tarafından kaydedilememiş kadınları tek tek fark etmenin yanı sıra kolektif bir “biz”in oluşabilme koşullarını araştırıyor.“Ben-Sen-Onlar”, 117 sanatçıdan 232 eserle Meşher binasının üç katına yayılıyor. Giriş katı “Ben”, birinci katı “Sen” ve ikinci katı “Onlar” ile her bir kadının ve eserin alternatif tarihler kurabileceğine dikkat çekiyor.

Sergi küratörü Deniz Artun’un “Onlarca Ben” başlıklı yazısı serginin tematik çerçevesini detaylı bir şekilde anlatıyor. Eser görsellerinin ardından serginin küratoryal çalışma ve araştırmasını yürüten Şeyda Çetin ve Ebru Esra Satıcı’nın “‘Biz’i Ararken” başlıklı yazısı ve sergi sanatçılarına dair efemera görselleri yer alıyor. 400 sayfalık kitap, sanatçı kadınlara armağan edilen bu yüzyıla ışık tutuyor.


“Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı” sergisi, 29 Mayıs 2022 tarihine kadar Meşher’de ziyaret edilebilir.