MESSNER'in mottosu : "Hayal gücü, kas gücünden daha önemli!"

02 Kasım 2016

Kişinin yeteneklerini gerçek bir hayati tehlikeyle eş zamanlı olarak gösteriyor olması bu deneyimi bambaşka bir yere taşıyor.

“Tırmanmak özgürlük demek, bütün kuralların ötesine gitmenin özgürlüğü demek. Yeni bir deneyim yaşama fırsatı ve insan doğasına dair bir iç görüye ulaşabilmek demek.”

Extreme Sports ya da Türkçe’ye çevrildiği haliye “Uç Sporlar” adı verilen aktiviteler belirli özellikleri sebebiyle diğer sporlardan ayrılarak bu isimle anılırlar. Kişinin kendi fiziksel imkanlarını ve doğa şartlarını zorlarken yeteneklerini gerçek bir hayati tehlikeyle eş zamanlı olarak göstermeye çabalıyor olması bu deneyimi bambaşka bir yere taşıyor.

“Tırmanmak benim için spordan fazlası” demişti oksijen tüpü kullanmadan Everest Dağı tepesine tırmanan Reinhold Messner, “Benim için tırmanırken hayal gücü kas gücünden daha önemli” diye de eklemişti “My Life at the Limit” (Sınırlarda Yaşamım) adlı kitabında.

8000 metrenin üzerinde yüksekliği olan 14 zirvenin tümüne tırmanan ve bu tırmanışların hiçbirinde oksijen tüpü kullanmayan ilk insan Messner,  70’li yılların sonunda Nanga Parbat zirvesine ulaşan ilk dağcı oldu. Ardından da sırasıyla Antartika’yı, Grönland’ı ve Gobi Çölü’nü geçti. Reinhold Andreas Messner dünya tarihinin tanık olduğu en büyük tırmanıcılardan biri oldu.Her zaman daha da yükseği hedefleyen, yaptığı her işi sonuna kadar götürmeye kendini adamış olan Messner’in ilk Himalaya keşfi için en imkansız olanı, Nanga Parbat’ı seçmesi de bu yüzdendi. Ulaştığı zirvede kamp yapıp, geldiği yönün aksi tarafından inişe geçmeyi planladı. Fakat bu görkemli hayali bir trajediyle sonuçlandı. Tırmanışlarını kardeşi Günther Messner ile birlikte sürdüren Messner, bu tırmanış esnasında kardeşini bir çığ düşmesi yüzünden kaybetti ve bu talihsizliği takip eden yıllar boyunca kardeşi Günther’i terkedip gitmekle suçlandı. Messner geri dönüp kardeşinin bedenini bulana ve bir çığ tarafından sürüklendiğini kanıtlayana kadar bu iddalar hep gündemde kaldı.

Bugün dağcılık dünyasında bir ikon olan Messner, “Tırmanmak özgürlük demek, bütün kuralların ötesine gitmenin özgürlüğü demek. Yeni bir deneyim yaşama fırsatı ve insan doğasına dair bir iç görüye ulaşabilmek demek.” demişti. Bu efsanevi figürün kararlılığı ve iradesi aslında kişiliğinin tam da kalbinde, inatçılığında ve asi ruhunda yatıyor.

Harold Messner solda ve kardeşi Günther Messner sağda