MET GALA 2017: Rei Kawakubo X Comme des Garçons

06 Ocak 2017

Comme de Garçon Metropolitan Müzesi'nin ikonlaşan gala gecelerinin 2017 edisyonunun yaratıcısı olacak.

Modayı sürekli olarak bir yeniden doğma ve yaratılma alanı olarak tanımlayan Rei Kawakubo, Doğu/Batı, kadın/erkek ve geçmiş/gelecek ikilikleri üzerinden onyıllardır ikonik işler üretmeye devam ediyor.

2016 yılındaki Metropolitan Müzesi Kostüm Enstitüsü sergi ve galası; Manus x Machina, geleceğin bilinmeyen harikaları üstünde durarak, teknolojinin moda dünyasındaki rolünün kutlanması ve okunması için bir araç vazifesi görmüştü. 2017 yılı galasının ise Comme des Garçons’un yaratıcısı Rei Kawakubo’nun yeteneği ve zanaatine adanacağını öğrendik. Her zaman inovatif olan ve zamanının ötesinde hareket eden Kawakubo, yıllardır moda dünyasında en büyük etkiye sahip, en etkili tasarımcılardan biri olmaya devam ediyor.

Sergi, Comme des Garçons’un ilk koleksiyonundan ikonik parçalar da dahil olmak üzere, tasarımcının bir çok işini kapsıyor. Kawakubo’nun işleri, tasarımcının sınırsız doğasına dikkat çekerek, maskülen ve feminen gibi zıtlık algısı yaratan temaların biraradalığı etrafında düzenlenecek.

1983 yılındaki Yves Saint Laurent sergisinden beri yaşayan bir sanatçıya odaklanan ilk koleksiyon olma özelliğini taşıyan serginin  açılışı 1 Mayıs tarihinde Kawakubo’nun onursal başkanlığı ve Anna Wintour, Pharrell Williams ve Katy Perry’nin eş-başkanlığında gerçekleşecek. Sergi ise 4 Mayıs tarihinde ziyarete açılacak.