Metropolitan Sanat Müzesi zaman yolculuğuna çıkıyor

07 Mart 2020

Metropolitan Sanat Müzesi 2020 yılının sergi temasını “Zamanı Geldi: Moda ve Süreç” olarak açıkladı. Sergi 4 Mayıs’ta New York’ta açılacak.

Moda dünyasının en önemli etkinliklerinden kabul edilen ve her sene New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi (MET) bünyesindeki Kostüm Enstitüsü tarafından hazırlanan bahar sergisi ve gala yemeğinin 2020 yılı teması Max Hollein, Anna Wintour, Nicolas Ghesquière, Andrew Bolton ve Michael Burke’ün katıldığı bir basın toplantısı ile açıklandı.

Sahneye çıkan Louis Vuitton’un kadın bölümünün kreatif direktörü Nicolas Ghesquière bu yılki serginin ve MET Gala’nın temasının zaman olacağını ve çalışmaların “About Time: Fashion and Duration” başlığı altında toplanacağını bildirdi. Moda ve zaman ilişkisi üzerine konuşan Ghesquière, modanın şimdiki zamanı en iyi yansıtan araçlardan biri olduğunu ve bu özelliği sayesinde geleceği şekillendirdiğini belirtti. Bu sene 150. yıldönümünü kutlayacak olan müzenin bu sergi ile moda tarihinde bir yolculuğa çıkacağını da sözlerine ekledi.Bu seneki sergi temasını şekillendiren ve hem serginin hem de Gala’nın koordinatörü ise enstitünün direktörü Andrew Bolton. Basın toplantısında serginin temasının oluşma sürecinden de bahseden Bolton, “Tilda Swinton'ı üzerinde 18. yüzyıldan kalma Fransız bir bornoz ile bir labirentin içine girerken görüyoruz. Koşmaya başladığı sırada 19. yüzyılın ortalarında tasarlanmış bir elbiseye dönüşüyor üzerindeki bornoz ve bu elbiseyle 1850'lerin İngiltere'sinde alıyor soluğu. İşte bu sahne 2020 MET Gala konusunun temel fikrini oluşturdu," şeklinde konuştu. Sergi aynı zamanda Henri Bergson’ın “süreklilik” kavramından esinlenerek, 1870’den bugüne giysilerin geçmişle, günümüzle ve gelecekle ilişkisine ışık tutacak.Bolton sergiyi bir zaman tüneli olarak tasarladıklarını da açıkladı. İki farklı saat üzerinden şekillenecek olan sergi için Bolton sahne tasarımcısı Es Devlin ile birlikte çalışmış. Serginin rehberliğini üstlenecek saatlerden ilki zamanı yatay olarak gösterirken, ikinci saat zamanı bir ileri bir geri olarak ziyaretçilerin zaman kavramını bozacak ve moda tarihine bir de bu açıdan bakmalarını teşvik edecek.

4 Mayıs tarihinde Nicolas Ghesquière, Emma Stone, Meryl Streep ve Lin-Manuel Miranda’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek Met Gala ile açılışı yapılacak olan “Zamanı Geldi: Moda ve Süreç” isimli sergi 7 Mayıs’tan itibaren de kapılarını herkese açacak ve 7 Eylül’e kadar ziyaret Metropolitan Sanat Müzesi’nde sergilenecek.