Miami’de Evrenin Yeniden İnşası: SUN XUN

08 Ekim 2016

Çinli sanatçı Sun Xun, 2016 Miami Sanat Haftası boyunca en çok dikkat çeken isimlerden birisi oldu.

"Kağıt üzerinde hayal edip tasarladığım bir planın gerçeğe bu şekilde döndüğünü görmekten çok memnunum."

Sun Xun’un Art Basel Miami Beach 2016 kapsamında sergilenen "Reconstruction of the Universe" başlıklı enstalasyonunun çıkış noktası “elementler”. Sanatçının proje için yarattığı mekan Audemars Piguet’nin her yıl gerçekleşen sanat komisyonunun bir etkinliği olmasının yanı sıra güçlü görselliğiyle de Miami Sanat Haftası’nın en çok konuşulan ve paylaşılanlarından oldu.

Okyanus dalgası formunda olan etkileyici yapı metal ve bambudan oluşuyor, bu sayede hem çok güçlü, hem de çok kırılgan bir yapısı var. Audermars Piguet küratörü Ruijun Shen, Xun’a yalnızca kesinlik fikri üzerinden bir brief ile gittiğinde Xun ve ekibi yağmur altında, "Reconstruction of the Universe" enstalasyonunun bulunacağı alanda durup fikri tasarlamışlar. Xun projeden tam 1.5 yıl önce bütün gününü sahilde ve sergi alanında geçirdiğini ve ortamın doğasına ayak uydurmaya çalıştığını söylüyor. Bu alanda geçirdiği süre ardından Xun, bir çizimle geri geliyor. Bu çizim, sonradan Reconstruction of the Universe olacak enstalasyonunun ilk planı oluyor. Okyanus kıyısında yer alan bu enstalasyon şehrin tam göbeğinde görmeye alışık olduğumuz büyük yapıları andırıyor.

Sahilde yer alan enstalasyonunun asıl ilham kaynağı ise Audemars Piguet’nin İsviçre’nin
Le Brassus şehrindeki saat yapımı tesisi. Xun bu tesiste saat yapımı sürecinin detaylarını yakından izliyor. Markanın ‘zaman’ kavramına yaklaşımı ise Construction of the Universe’ün kavramsal temellerini böylece oluşturmuş oluyor.

Oluşturulan büyüleyici mekanın iç bölümünde 10 dakikalık “Time Spy” (Zamanın Ajanı) başlıklı filmin gösterimi gerçekleşiyor. Bu animasyon filmde geleneksel Çin ilüstrasyon teknikleri kullanılıyor. Filmin üretimi için 10.000’den fazla kare kullanılmış ve yüzlerce sanat ve tasarım öğrencisinin desteğine ihtiyaç olmuş.

Xun’un oymacılıktaki ustalığı, sanatın zanaat ve sabır kavramlarıyla bir araya geldiği bir proje olarak Miami Sanat Haftası’nda hafızalara kazınıyor.