Michelin yıldızlı şef Asya mutfağını keşfe çıkıyor

19 Temmuz 2019

Dünyanın üç yıldızlı tek kadın şefi Anne-Sophie Pic Singapur’da açtığı yeni restoran ile Asya mutfağına kendi dokunuşunu getiriyor.

Anne-Sophie Pic, babası da dedesi de 3 Michelin yıldızına sahip olan, başarılı bir şef sülalesinin aşçı olmak istemeyen tek üyesi. Ancak her ne kadar kaderinden kaçmak istese de armut dibine düşmüş ve babasının lokantasını devralarak parlak kariyerine ilk adımı atmış.

Geçtiğimiz son 10 yıl içerisinde Pic kendisine inanılmaz bir kariyer inşa etti. Okulunu bile okumadığı aşçılıkta o kadar yol kat etti ki 219 yılına geldiğimde bu üç Michelin yıldızlı aşçı dünyanın en iyi kadın şefleri arasında gösteriliyor.


Fransız mutfağında usta olduğunu kanıtlayan Pic bu ay Raffles Hotel’in bünyesinde açtığı yeni restoranı La Dame de Pic ile anavatanındaki başarısını Singapur’a taşımayı hedefliyor. Tarihi otelde 5 Temmuz itibari ile hizmet vermeye başlayan restoranın rezervasyonlarının şimdiden dolduğu konuşuluyor.

Her ne kadar Chef Pic Paris’teki restoranı ile ününü kazansa da Singapur’da kapılarını açan La Dame de Pic kesinlikle Maison de Pic’in bir kopyası değil. Yemek salonunun tasarımından tabaklardaki sunuma kadar Pic’in Singapur restoranı hem şef hem de onun yemeklerine aşina olanlar için yeni bir soluk.


Pastel renkler ile dekore edilen 46 kişilik restoranda ağırlıklı olarak Pantone’un 2019 yılının rengi seçtiği Living Coral ağırlıklı olarak kullanılmış. Geleneksel masa ve sandalyeler ile dekore etmek yerine, Pic ve ekibi restoranda koltuklar ve farklı tip sandalyeler kullanarak daha samimi bir hava elde etmeyi başarmışlar.


La Dame de Pic’in menüsünde ise Japon esintileri görmek mümkün. Daha önceki röportajlarında da Japon mutfağından etkilendiğini açıklaya Pic, yeni restoranında saf tatlara yoğunlaşarak menüsünü sadeleştirmeyi tercih etmiş. Ama bu sade menü hiç de basit değil. Sebze ve etin muhteşem uyumu ile harmanlanan yemekler ile tek bir ısırıkta sizi baştan çıkaracak cinsten.