Michelin yıldızlı şef Hint mutfağının DNA’sını değiştiriyor

14 Şubat 2020

Şef Srijith Gopinathan San Francisco’da açtığı yeni restoranında ülkesinin köklü mutfağını modern çağa uyarlıyor.


İki Michelin yıldızlı Hintli şef Srijith Gopinathan yeni mutfağında klasikleşmiş Hint yemekleri servis etmek istemiyordu. San Francisco’nun Palo Alto bölgesinde açacağı yeni restoranı kuşkusuz bir Hint restoranı olacaktı ama şef Gopinathan ülkesinin mutfağının güvenilir tarifleri yerine yüzyıllık tarifleri modern çağa uygulamayı tercih etti.

Gopinathan’ın yenilikçi Hint restoranı Ettan bu hafta kapılarını yeni lezzetler denemek isteyenlere açtı. Hintli şef restoranında inşa ettirdiği pizza fırınında Hindistan’ın meşhur hamur işlerini pişirirken bir taraftan da el yapımı yoğurt ve diğer soslar ile bu klasikleşmiş hamur işlerine farklı bir yaklaşım getirmeyi başarıyor.

Aslında Ettan Gopinathan’ın Hint mutfağına yaptığı modern yaklaşımın ilk denemesi değil. Dokuz yıl boyunca San Francisco’nun ünlü restoranı Campton Place’de çalışan şef California’da geçirdiği zamanı Hint mutfağına uyarlaması ile ünlüydü. Amerika Birleşik Devletleri’nin Batı Yakası’nın muhteşem lezzetlerini dünyanın bir ucundaki geleneksel mutfağa uyarlaması ile tanınan Gopinathan’ın yemekleri “Cal-Indian” olarak tanınıyordu.


Ettan’ın menüsü Hint baharatları ile ovulmuş balıktan nohut unu ile yapılmış noodle’a kadar birçok seçeneği barındırıyor. Hintlilerin özellikle “rahatlatıcı yemek” olarak tabir ettikleri tereyağlı tavuk ve bol şekerli tatlılar da Gopinathan’ın yeni menüsünde yer alıyor.