Michelin yıldızlı şef New York’u yeniden keşfediyor

24 Mayıs 2019

Fransız şef Jean-Georges Vongerichten New York’ta açtığı iki yeni restoran ile mekan algısını değiştirme peşinde.

Alsace doğumlu Fransız şef ve restoran zinciri Jean-Georges’un kurucu ortağı Jean-Georges Vongerichten, New York’ta açtığı iki yeni restoranı ile bu kez yemekleriyle değil, seçtiği lokasyonlarla şehrin odak noktası haline geldi.

Konu “fine-dining” olunca, New York’ta akla gelen ilk yerler arasında John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı ve South Street Seaport’u görmek pek olası değil ama ünlü şef Vongerichten bunun mümkün olabileceği kanaatinde. Manhattan’da açtığı deniz mahsulleri restoranı Fulton ve JFK Havaalanı’nın otele dönüştürülmüş eski TWA terminaline açtığı The Paris Cafe, Vongerichten’in iyi yemeğin lokasyon ile alakası olmadığına dair manifestosu niteliğinde. 

Seaport bölgesinde Pier 17’de bulunan Fulton, ünlü Fransız şefin sadece deniz mahsullerine odaklandığı ilk restoranı. Restoran Vongerichten’in 1986’da ilk defa Fulton Balık Pazarı’na yaptığı ziyaretten ilham alıyor. Fulton’ın menüsünde çiğ deniz mahsulleri ve balığın binbir çeşidi öne çıkıyor.
The Hotel TWA’nın içinde yer alan The Paris Cafe ise adını terminalin şaşalı günlerinde yer alan aynı isimli kafeden alıyor. Kafede sunulan menü için de Vongerichten kuliner ilhamını Trans-World Airlines’ın uçuş içi menüsünden esinlenilmiş…  Menüsü ve tasarımı ile bir otel restoranı olsa da The Paris Cafe konularına daha gündelik bir ortam sunuyor.