Mies van der Rohe’nin mimarisini öne çıkaran enstelasyon

25 Kasım 2019

Sanatçı ikilisi Luftwerk, “Geometries of Light” enstelasyonunu ünlü mimar Mies van der Rohe’nin tasarladığı Farnsworth House için gerçekleştirdi.


Chicago’da yaşayan sanatçı ikilisi Luftwerk, mimari form ve tasarımları öne çıkaran çalışmalar yapmak için, mimar Iker Gil ve ses tasarımcısı Oriol Tarragó ile “Geometries of Light” projeleri için ortaklık kurdu. İlk “Geometries of Light” enstalasyonu Şubat 2019’da Barcelona’daki Alman Pavyonu’nda ziyarete açılırken ikincisi bu sonbaharda Chicago’nun dışında bulunan Mies van der Rohe imzalı Farnsworth House’da ziyaretçileri ağırladı.


Üç gün boyunca süren ışık ve ses enstelasyonunda ikili, Mies van der Rohe’nin tasarımlarındaki keskin hatları ve havada süzülen görünüşünü vurgulamak adına inşaat alanlarında ölçüm için kullanılan lazerler ile ziyaretçilere van der Rohe’nin tasarımına yeni bir bakış açısı sunuyor. Enstelasyonla beraber sayısız lazer Farnsworth House ve çevresini aydınlatırken Oriol Tarragó’nun enstelasyon için tasarladığı sesler evin topografyası ve doğal peyzajı ile ilişkilendirilen temel geometrilerini ortaya koyuyor. 


Tarragó ses enstalasyonlarını, Farnsworth House’ın mimarisini ve olağanüstü konumunu tamamlayan nitelikte oluşturmuş. Hava karardıktan sonra daha net görünen kırmızı lazerler Mies van der Rohe’nin desteklediği minimalist ve keskin hatları vurguluyor. 

Farnsworth House

Çağının en önemli mimarlarından Ludwig Mies van der Rohe tarafından tasarlanan ev mimarlık tarihinde 20. yüzyılın abartılı ve yumuşak hatlardan uzaklaşıp keskin ve sade hatları esas aldığı dönemi anlatan bir tasarım olarak kabul ediliyor. 1951 yılında biten tasarım aslında Dr. Edith Farnsworth adına bir haftasonu evi niteliğinde inşa edilmiş. Platformlar üstüne oturtulan ev çevresindeki yumuşaklık ve renk uyumuna cevap niteliğinde beyaz renkli sekiz adet taşıyıcıya oturtulmuş. Farnsworth House ile Mies van der Rohe tasarım konusunda algısal birlik ve yapının yere bağlı olması konularını ele alarak bu iki algıyı tasarımıyla yıktı.