Milano Tasarım Haftası’ndan Öne Çıkanlar

18 Nisan 2023

17-23 Nisan'da sanatseverlerle buluşan Milano Tasarım Haftası bu sene Paolo Navone gibi isimlerin yanı sıra Hermès, Google gibi markaların enstalasyonlarına da yer veriyor. Öne çıkan 12 sergi.

Salone Satellite

35 yaşın altındaki tasarımcılara yönelik Salone del Mobile tasarım etkinliği Salone Satellite, tasarım okulları ve üniversitelerin Design: Dove Vai? (Tasarım: Nereye Gidiyorsun?) teması altındaki projelerine yer verecek. Öğrenciler ve gelişmekte olan tasarımcılar, gelecekte inovasyonun ne anlama geldiğine bakmayı amaçlayan çalışmalar sergileyecek. Etkinlikte ayrıca söyleşi ve tartışmaların yanı sıra önceki yıllarda yer almış tasarımcıların lambalarından oluşan "Sate...Light. 1998-2022 Salone Satellite Genç Tasarımcılar" sergisi de yer alacak.

 Al Ya Da Bırak, Paola Navone ve The Slowdown

İtalyan mimar ve tasarımcı Navone, New York medya şirketi The Slowdown ile, Navone tarafından toplanan yüzlerce nesnenin sergilendiği Take It Or Leave It'i yaratmak için işbirliği yapıyor. Başlık, ziyaretçilerin koleksiyondan bir öğeyi ücretsiz bir yan rezervasyon çekilişi yoluyla evlerine götürebileceklerini ima ediyor. Navone, sergiyi "bu çılgınca bir şeyler edinme faaliyetine devam edebilmek için" yapmak istediğini söyledi.

 

Walk the Talk - Hareket Eden Enerji, Carlo Ratti ve Italo Rota

İtalyan stüdyo Carlo Ratti Associati ve mimar Italo Rota, Milano'nun merkezindeki Brera Botanik Bahçesi'ne ses ve ışık yaratan karolardan yapılmış bir yol inşa edecek. Walk the Talk enstalasyonu, enerji şirketi Eni için oyun tasarımcıları Blob Factory Gaming Studio ile birlikte oluşturulacak ve parkı "canlı bir oyuna" dönüştürmeyi amaçlıyor. Enstalasyon, Design Week'in Interni Re-evolution bölümünün bir parçası olarak tasarlanacak.
Alcova

Tasarım platformu Alcova, eskiden bir mezbaha ve tavşan pazarı olan, Ex Macello di Porta Vittoria’yı yeni mekanları olarak tanıtıyor. Burada, Fin platformu Habitarematerials'ın büyük ölçekli bir enstalasyonu ve sürdürülebilir malzemeler ile çağdaş zanaat üzerine odaklanan çok sayıda proje de dahil olmak üzere, yerleşik ve gelişmekte olan tasarımcıların 70'den fazla projesi sergilenecek. Alan ayrıca bir yemek alanına ve İtalyan stüdyo Space Caviar tarafından tasarlanan iki bara ev sahipliği yapacak.


Deniz Güvertesi, Michele de Lucchi ve AMDL Circle

Milano'nun Darsena su yolu üzerindeki yüzen gezinti yolu, Milano Tasarım Haftası boyunca ziyaretçileri ağırlayacak. Azimut Yachts için mimar Michele de Lucchi ve AMDL Circle stüdyosu tarafından tasarlanan The Sea Deck, "eski gezilebilir su yollarının deneyimini Milano şehrine geri getirmeyi" amaçlayacak. Ziyaretçiler, Azimut Yachts'ın Seadeck hibrit motor yat serisini kutlamak için yaratılan ve geri dönüştürülmüş ve öğütülmüş şişe mantarlarından yapılan güvertede çıplak ayakla yürüyebilecek.

 

Yüzeyin Ötesinde, Ellen Van Loon ve Giulio Margheri

Hollandalı stüdyo OMA'nın mimarları Ellen Van Loon ve Giulio Margheri, SolidNature malzeme markası için "sürükleyici bir rüya manzarası" olarak tasarlanan bir yeraltı enstalasyonu olan Beyond the Surface'ı yaratacaklar. Van Loon, "Bu yılki sergi doğanın gücüyle ilgili; bugün bildiğimiz şekliyle doğal taşın oluşumuna yol açan sıkıştırma ve katılaşma süreçlerine dair bir izlenim veriyor" dedi. Sergi, neo-Romanesk Casa Maveri palazzonun içinde yer alacak ve çok renkli bir oniks merdivene sahip olacak. Bu bahçede Van Loon ve Margheri daha önce, aralarında Sabine Marcelis ve sanatçı Bita Fayyazi'nin de bulunduğu tasarımcıların eserlerinden oluşan bir serginin küratörlüğünü yapmışlardı.

 

Norveç Varlığı

Norveç tasarımının en iyilerini sergilemeyi amaçlayan Norwegian Presence sergisi, 2015'ten beri her yıl Milano Tasarım Haftası'nda düzenleniyor. Bu yıl sergide Tobias Berg ve Ann Kristin Einarsen gibi tasarımcıların çalışmaları yer alacak. Parçalar, Oslo stüdyosu Kråkvik & D'Orazio'nun sergi tasarımı kapsamında Brera'daki yeni bir mekanda sergilenecek. Enerji ve alüminyum şirketi Hydro, vitrinin ana ortağı olarak projede yer alacak. Tasarımcı Lars Beller Fjetland ise, makarnanın şekillerinden ilham alan ekstrüde bir alüminyum tezgah oluşturmak için markayla birlikte çalıştı.

 

Gaetano Pesce tarafından Vieni a Vedere

İtalyan tasarımcı Pesce, moda markası Bottega Veneta ile markanın Milan mağazası için sürükleyici bir enstalasyon yaratmak için çalışacak. Reçine ve kumaştan yapılmış, Pesce tarafından dar bir mağarayı andıracak şekilde tasarlanacak ve yine Pesce tarafından oluşturulan bir el çantası koleksiyonunu çerçeveleyecek. Tasarımcının ilk çanta tasarımlarında, arkasında gün doğumu veya gün batımı olan dağlar yer alacak. Pesce daha önce Bottega Veneta'nın İlkbahar Yaz 2023 defilesi için reçine sandalyeler yaratmıştı.

 

Suyla Şekillenen, Lachlan Turczan ve Google

Teknoloji şirketi Google, su, ışık ve ses sanatçısı Lachlan Turczan ile iş birliği yaparak "insan olarak ve tasarım için bir ilham kaynağı olarak suyla bağlantımızı keşfeden sürükleyici, duyusal bir deneyim sunmayı" amaçlayan Shaped by Water sergisini yarattı.

Google'ın donanım tasarımından sorumlu başkan yardımcısı Ivy Ross, Turczan ile birlikte, aynı zamanda suyun Google'ın donanım portföyünün tasarımına nasıl etki ettiğini de gösteren, sergiyi oluşturdu.

 

 

Tasarımı Düşünmek, Tasarım Yapmak, A-POC Able Issey Miyake ve Nature Architects

Moda markası Issey Miyake'nin entegre bir tasarım ve üretim sistemi olan A-POC'si, Thinking Design, Making Design: Type-V Nature Architects projesini sergilemek için tasarım şirketi Nature Architects ile birlikte çalışacak. Birlikte Nature Architects'in tasarımlarını A-POC Steam Stretch sistemiyle birleştirerek aydınlatma ve buharda pişirildiğinde düzden üç boyutluya dönüşen bir ceket de dahil olmak üzere tek parça kumaştan yapılmış ürün prototipleri oluşturacaklar.

 

Mimarlık Unsurlarını Yeniden Düşünmek

Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümü öğrencileri, mimarlığın iklim değişikliğiyle mücadeleye nasıl yardımcı olabileceğine odaklanan 20 proje sergileyecek. Alman tasarımcı ve Endüstriyel Tasarım bölümü profesörü Stefan Diez'in liderliğini yaptığı projeler arasında, enerji üretmek için kullanılabilecek organik güneş pilleri ve mevcut binalar için yeşillendirme yaratan tasarımlar yer alıyor. Projeler Salone Satellite kapsamında gösterilecek.

 

Biçim ve İşlevin Uyumu, Shigeru Ban

Japon aydınlatma üreticisi Yamagiwa, ilk kez 1933'te tasarlanan ikonik mimar Frank Lloyd Wright'ın Taliesin aydınlatma armatürleri serisinin bir sergisiyle 12 yıl sonra ilk kez Milano'ya dönüyor. Aydınlatma, Japon mimar Ban tarafından "Japon zanaatkarlığının en güzel örneklerini" temsil etmek üzere etkinlik için özel olarak tasarlanmış bir iç mekanda ayarlanan The Harmony of Form and Function adlı enstalasyonunda gösterilecek.