Milano’da moda rüzgârı

27 Eylül 2019

Modanın başkenti Milano’da gerçekleşen moda haftasında tasarımlardan çok markaların çevreci yaklaşımı ve podyum lineup’ları konuşuldu.


2020 İlkbahar/Yaz kreasyonlarının sergilendiği Milano Moda Haftası 23 Eylül’de yerini Paris’e bıraktı. Bu sene büyük moda evlerinin tasarımlarından çok markaların çevreci yaklaşımı dikkat çekti. Tekstil sektörünün neden olduğu çevre kirliliği konusunda kendine düşen sorumluluğu, sürdürebilirlik çalışmalarıyla üstleneceğini belirten Gucci, ormanların korunmasına katkı sağlamak için de harekete geçti. Bundan böyle Gucci şovlarının dekorlarında geri dönüşümlü malzemeler kullanılacak ve personelin ulaşımda minimum karbon ayak izi bırakması hedeflenecek.


Gucci’nin yanı sıra Prada da yeşili koruyacağına ant içti. Prada’nın tasarımcısı Miuccia Prada 2020 İlkbahar/Yaz kreasyonunda markanın gereksiz üretimi azaltacağının altını çizdi ve sürdürülebilirlik açısından kişiye özel tasarımları daha ön planda olacağını açıkladı.


Milano Moda Haftası’nın belki de en çok konuşulan defilesi ise Versace’den geldi. Jennifer Lopez’in 2000 yılında katıldığı Grammy töreninde giydiği ve Google Images’in kurulmasına sebep olan Versace tasarımı yeşil elbiseyi yeniden yorumlayan tasarımcı Donatella Versace, şovun kapanışını elbise ile özdeşleşen Lopez ile yaptı.


Max Mara ise 2020 İlkbahar/Yaz modasının trendini pastel renkler olarak belirledi. Candice Swanepoel, Doutzen Kroes ve Gigi Hadid’in askeri kesim gri takımlar içinde açılışını yaptıkları Max Mara koleksiyonu daha sonraları podyumu soft pastel renklere bıraktı. Markanın James Bond serisinin büyük hayranı olan kreatif direktörü Ian Griffiths’in “kadın ajanlar için bir gardırop” olarak tanımladığı kreasyon moda haftasının en dikkat çeken defilelerinden biri olmayı başardı.


İtalyan yazından ilhamla Silvia Venturini Fendi tarafından tasarlanan yeni Fendi koleksiyonu da rahat kesimli parçalar ile dikkat çekti. Farklı baskıları tüm dünyada nam salmış Fendi işçiliği ile birleştiren koleksiyon; ünlü modeller Gigi Hadid, Bella Hadid, Kaia Gerber ve Kendall Jenner’ın da aralarında bulunduğu bir model ordusu tarafından tanıtıldı.