Milton Glaser’ın anısına

30 Haziran 2020

İkonik "I ♥ New York" logosunun tasarımcısı Milton Glaser, 91 yaşında aramızdan ayrıldı.

Ünlü Amerikalı tasarımcı Milton Glaser, 26 Haziran 2020'de 91 yaşında vefat etti. 1929'da New York'un Bronx şehrinde doğan Glaser, 'I ♥ NY' logosu, ikonik Bob Dylan poster tasarımı ve 1968'de New York Dergisi'nin kurucu ortağı olarak popüler kültürde büyük yankı uyandıran işlerin yaratıcısıydı.


New York'taki Cooper Union'da ve İtalya'daki Bologna Güzel Sanatlar Akademisi’nde okuduktan sonra Glaser, 1954'te Cooper Union'dan üç sınıf arkadaşı olan Reynold Ruffins, Seymour Chwast ve Edward Sorel birlikte Push Pin Stüdyoları’nı kurdu. Bu köklü tasarım ekibi, grafik tasarım dünyasında silinmez bir iz bırakacaktı. 


1968'de Amerikan gazeteciliğinde yeni bir soluk olarak tanımlanan ve başarılı yayın hayatını sürdürmekte ola New York Magazine'i kurdu. 1974'te ise Glaser kendi firması Milton Glaser A.Ş.’yi kurdu.


1970'lerin ortalarında tasarımcı en kalıcı tasarımı olan 'I ♥ NY' logosunu yarattı. Tüm dünyada herkesin gördüğü anda tanıdığı basit ama zamansız logo Glaser'in doğduğu ve büyüdüğü şehre bir aşk mektubudur.Glaser'in daha yeni çalışmaları arasında “Isınmakta Değil, Ölmek Üzere” adlı iklim farkındalığı kampanyasının 2014 yılındaki logosu ve halkı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmaya teşvik edilmesi için 2016 Oy Verme girişimi için tasarladığı işler yer alıyor.


Üzerinde çalışmakta olduğu en yeni işi olan “Together” (Beraberlik) ise birçok farklı harf karakterinden oluşurken karakterler birbirlerine bitişik olarak yer alıyor. "Milton ile çalışma ayrıcalığına sahip olduğum son tasarım bu," diyor Milton Glaser'in grafik tasarımcısı ve stüdyo yöneticisi Ignacio Serrano. Serrano, Glaser’ın bu çalışmasıyla COVID-19 krizi sırasında birlik hissine dikkat çekmek için yarattığını ekledi.