Minimalist Yaşamın İzinde: Sakinlik Aşılayan Evler

08 Eylül 2022

Dinginliği, yaşamın getirdiği güzellikleri ve eğlenceyi ön planda tutan; kalabalığı kapı dışarı eden tasarım öncülerinin elinden çıkan binalar ile minimalizmin yakın geçmişine bir yolculuğa çıkıyoruz.

Magnolia House

Ekvator’un yemyeşil Puembo Vadisini arka plana alan, Estudio Felipe Escudero tarafından tasarlanan Magnolia House mimarın annesi için inşa ettiği bir sakinlik vahası. Annesinin yemek pişirme ve manolya çiçeği sevgisinden esinlenen, onun en sevdiği ağacın etrafında şekillenen bu evin yapım aşaması Escudero için duygusal bir süreç olmuş. Boylu boyunca cam duvarlar ile vadinin güzelliğini evin iç mekanlarına davet ederken evin orta avlusundan aşağıya inen duvarlar evin iki tarafına ve yatak odalarına mahremiyet sağlıyor. Tasarımda hafif beton levhalar kullanan mimar kendi deyimi ile “bir uzay gemisinin hafifçe aşağı süzülmesi ve bakir bir araziye inmesi” etkisini yaratmaya çalışıyor.  


Desert Palisades
Los Angeles merkezli mimarlık stüdyosu Woods + Dangaran’ın elinden çıkma bu aile evi, sahibinin kişiliğini ve ihtiyaçlarını ön plana çıkarırken Kaliforniya’nın 50’lerinden ilhamla çağdaş ve minimalist bir mimari yaklaşımı gözler önüne seriyor. Palm Springs’te konumlanan Desert Palisades, eski ve yeni, modern ve çağdaş arasında ince ayarı tam tutturarak konuklarına bir 21. yüzyıl inziva mekânı sunuyor.
Casa El Aguacate

Meksika’nın gözde inziva yerlerinden biri olan Monterrey'in dışında bir konumlanan Casa El Aguacate'nin tasarımının kilit noktasını “uyum” olarak özetleyebiliriz. Lokal bir mimarlık stüdyosu olan Práctica Arquitectura tarafında dizayn edilen bu tek katlı ev, doğa ile yakın bir ilişki kurarak ve bölgenin doğal ışığından en iyi şekilde yararlanmış. Çevresindeki doğal manzaraya minimum düzeyde müdahaleye eden dizayn ile kompakt bir yaşam alanı sunan Casa El Aguacate, birbirine bağlı bir dizi açık hava avlusu, akıcı ve havadar bir iç mekân ile dört kişilik bir ailenin tatil konutu.  

Fowóralé House
Nijerya'nın Lagos kentinin dışında yer alan lüks ve bir yağlı boya tablodan çıkmış gibi görünen Ilashe Plajı’na bakan Fowóralé House bu cennet mekâna muhteşem bir uyumla yükselen minimalist bir villa. Özel bir plajda konumlanan bu ev için Tosin Oshinowo ve yedi kişilik ekibi ilhamını etrafını çevreleyen doğadan ve mahremiyetin getirdiği sakinlikten almış. El değmemiş doğa ile tasarımın mucizesini bir araya getiren mimar fazla agresif olmayan bir yaklaşımla evi dizayn ettiğini belirtiyor. Mimar tasarımının amacını “plajın sakin doğasını gözler önüne seren, çerçeve içine alarak gösterebileceğimiz yatay ve dikey manzaralar oluşturmak” olarak anlatıyor.