Mirage Ditroit

22 Ekim 2018

Amerikalı sanatçı Doug Aitken, Detroit Michigan'daki eski bir bankanın içinde, tamamen aynalarla kaplanmış ev şeklinde bir köşk yarattı.

"Masif kemerli pencereleri kaplı olan ve böylece hiç doğal ışık girmeyen oda, tasarlanan yapay aydınlatma şemasıyla abartı ama çok samimi bir atmosfer yaratmış oluyor."

Sanatçının işine mekan olan Mirage Detroit binası, 1900 yılında inşa edilmiş ve terk edildikten sonra 2014 yılında Dan Gilbert isimli işadamı tarafından satın alınarak korumaya alınıyor. Doug Aitken'in ‘yansıtıcı’projesi için etkileyici bir kanvas olan alan, beyaz mermer duvarları ve süslü detaylarıyla halka da açılmış oluyor.

Ayna ev, neredeyse tüm bir şehir bloğunu kapsayan büyük bir odanın içinde yer alıyor. Bu aynalı pavyon L şeklinde bir plan ve üçgen uçlarla tek katlı bir evi andırıyor. Mirage Detroit, bir Amerikan banliyö evi şeklinde hayal edilmiş dev bir heykel aslında. Ve içinde bulunduğu bu arkaik banka binasının mimarisi de dahil olmak üzere etrafını saran her şeyi içine çeken ve yansıtan bir alan. Ev tasarımının her yüzeyi, iç ve dış mekanların hepsini yansıtarak, mermer oda içinde oldukça optik bir etki yaratıyor. Ziyaretçiler evin içine girebiliyor, kontrplak yollarda yürüyebiliyor ve etrafında dolaşabiliyorlar.

Masif kemerli pencereleri kaplı olan ve böylece hiç doğal ışık girmeyen oda, tasarlanan yapay aydınlatma şemasıyla abartı ama çok samimi bir atmosfer yaratmış oluyor. Proje, aydınlatmanın alan içinde dikkate alınan bir element olduğunun altını çiziyor.

Şubat 2019'a kadar açık olan Mirage Detroit, 2017 yılında Palm Springs yakınlarındaki çölde yarattığı bir kabinin ardından, Aitken'in yansıtıcı ev benzeri kurulumlarının en son üyesi.