Mirazur dünyanın en iyi restoranı seçildi

28 Haziran 2019

Üç Michelin yıldızlı Fransız restoranı Mirazur dünyanın en iyi restoranları listesinde zirveye çıktı.

Fransız Rivierası’nın en gözde restoranlarından Mirazur geçtiğimiz günlerde Singapur’da gerçekleşen ödül töreninde Dünyanın En İyi 50 Restoranı listesinde en üst sırayı alarak 18 yıllık tarihinde bir ilk gerçekleştirdi. Daha önce üç Michelin yıldızı ile ödüllendirilen restoran, 2018 yılında “Dünyanın En İyi 50 Restoranı” listesinde 3. sıradaydı.


Ünlü İtalyan asıllı Arjantinli şef Mauro Colagreco’nun köklerinden ve Franzsız Rivierası’nın muhteşem manzarası ve hayat tarzından ilham alan Mirazur modern Fransız mutfağına yaptığı övgüyle dünyanın her yerinden gurmelerin beğenisini ve saygısını kazanıyor. Yenilikçi bir Avrupa ve Akdeniz mutfağı vadeden Mirazur, palmiye ağaçlarının arasındaki Akdeniz’in ayaklarınız altına serildiği konumuyla da dikkat çekiyor.


İtalyan sınırına birkaç dakikalık sürüş mesafesindeki Menton kasabasında bulunan Mirazur, menüsünde Akdeniz mutfağının bütün nimetlerinden yararlanıyor. Menüsündeki birçok malzemeyi restoranın arka tarafında yer alan çiftlikte yetiştiren şef Colagreco bahçesinde yetiştiremediklerini de yakınlarda bulunan Ventimiglia köy pazarından temin ediyor. Havyar kremasıyla servis edilen tuzlanmış bahçe pancarı ve tapyoka, arpacık kreması ve armut eşliğinde servis edilen istiridye, Mirazur’un menüsünün öne çıkanlarından.

Bu senenin ödül töreninde Mirazur’u takip ederek ikinci sırayı Danimarka’dan Noma alırken üçüncü ise İspanya’dan Etxebarri oldu. “Dünyanın En İyi 50 Restoranı” ödülleri 2002 yılından beri veriliyor. Dünya çapında ünlü şeflerin verdiği oylar ile belirlenen liste Michelin yıldızına rakip olarak görülüyor.