MIT Araştırmacıları’ndan Rekor Kıran Boyutta Mikro Robotlar

11 Şubat 2022

MIT araştırmacıları, havai mikro robotlar için düşük voltajlı, yoğun güçte ve yüksek dayanıklı yapay kas benzeri aktüatörler üretmek için yeni bir üretim tekniği oluşturdu.

Kas benzeri aktüatörler, robotun yükünü büyük ölçüde geliştiriyor ve yirmi saniye boyunca havada durmalarına izin veriyor. Bu durum, bu tür bir robot tarafından şimdiye kadar gözlemlenen en uzun süre. Bir kuruşun dörtte birinden daha hafif olan gövdesi, her biri yumuşak bir aktüatör tarafından harekete geçirilen dört kanattan oluşuyor. Aktüatörler ise son derece ince iki elektrot arasına tutturulmuş ve daha sonra yumuşak bir silindire sarılmış elastomer katmanlarından elde ediliyor. 

Aktüatöre voltaj uygulandığında elektrotlar elastomeri sıkıştırıyor ve mekanik bir gerilim kanatları kanatçıklara doğru itiyor. Aktüatörün sahip olduğu yüzey alanı ne kadar büyükse o kadar az voltaj talep ediliyor.


Bu nedenle, araştırmacılar bu yapay kasları olabildiğince ultra ince elastomer ve elektrot katmanları kullanarak inşa ediliyor.

 

Araştırmacılardan Kevin Chen, "Bir gramdan daha hafif olan bu robotun, havada asılı bir uçuş sırasında en küçük hatayla en uzun süre uçtuğunu gösteriyoruz" diyor. 

Projenin bir sonraki adımı, MIT'de bir temiz oda teknolojisi ile aktüatörler inşa etmek. Temiz odada üretim yapmak, toz ve hava kirliliğinden kaynaklanan sorunları ortadan kaldıracak ve spin kaplamadan daha hassas yöntemler kullanmalarını sağlayacak. Chen'in umudu, kalınlığı sadece 1 mikrometreye düşürmek, ki bu da böcek boyutundaki bu robotlar için birçok uygulamaya kapı açabilecek.