MIT Üniversitesi’nden Sentetik Sinaps

17 Ağustos 2022

ABD’nin en seçkin üniversitelerinden MIT Üniversitesi, insan beynindeki sinapslardan bin kat daha küçük ve 10 bin kat daha hızlı çalışan “sentetik sinaps” geliştirdi.

Yeni yapay zeka alanları, enerji kullanımının bir kısmı ile daha hızlı hesaplama vadetmeye başladı.


Bilim adamları makine öğreniminin sınırlarını zorlarken, giderek karmaşıklaşan sinir ağı modellerini eğitmek için gereken zaman, enerji ve para miktarı hızla artıyor. 


ABD’nin en seçkin üniversitelerinden MIT Üniversitesi, insan beynindeki sinapslardan bin kat daha küçük ve 10 bin kat daha hızlı çalışan “sentetik sinaps” geliştirdi.Bu inorganik malzeme, direnci son derece enerji verimli hale getiriyor. Cihazlarının önceki versiyonunda kullanılan malzemelerin aksine, yeni malzeme silikon üretim teknikleriyle uyumlu çalışıyor. Bu değişiklik, cihazların nanometre ölçeğinde üretilmesini mümkün kılıyor ve derin öğrenme uygulamaları için ticari bilgi işlem donanımına entegrasyonun yolunu açma potansiyelini taşıyor.


MIT Üniversitesi’ndeki çalışmayı yürüten Murat Önen, buluşun emsallerine göre milyon kat daha hızlı sonuçlar verebildiğinin altını çiziyor. Sentetik sinapslar, özellikle yapay zeka alanındaki “derin öğrenme” çalışmalarında oldukça kritik bir rol oynuyor.