Miuccia Prada modayı baştan yaratıyor

17 Ağustos 2019

İki büyük markanın arkasındaki güç olan Muccia Prada moda imparatorluğunu geleceğe taşıyor.


1970’lerden beri moda, tasarımcı ve vizyoner Muccia Prada’nın oyun alanı ve o hep bu oyunun başrolünde. Dedesi Mario Prada’nın 20. yüzyılın başında kurduğu şirketi yaratıcı hayal gücüyle küllerinden yeniden doğuran Muccia Prada bir moda imparatorluğu yaratmakla kalmadı, dünyanın en zengin ve etkili kadınları arasında da yerini aldı.


Geçtiğimiz mayıs ayında 70. yaşını kutlayan Prada hayatının büyük bir bölümünü kişisel estetik anlayışını mükemmelleştirmek için harcadı. 1978 yılında annesinin devraldığı aile şirketine modayla tanıştı Prada. İtalya’nın dört bir yanında vintage mağazaları gezerek vizyonunu geliştiren Prada, şirketi annesinden devraldığında yeni dünya düzeninde modaya nasıl hâkim olabileceğinin planlarını yapmaya başladı. O zamanki rakibi sonraki yıllarda ise hayat arkadaşı Patrizio Bertelli ile tanışmasından sonra Prada küçük aile şirketini global bir markaya dönüştürmek için kolları sıvadı.


Her ne kadar dedesi bir zamanlar İtalyan kraliyet ailesi için çalışsa da zaman içinde bu küçük aile şirketi sadece deri ayakkabılar üreten bir markadan öteye geçememişti. Yaratıcı gücüne güvenen Muccia Prada ilk önce ailesinin kızlık soyadı olan Prada’yı alabilmek için teyzesinin kendisini evlatlık edinmesini sağladı. Aile ismini aldıktan sonra Muccia Prada’nın tek yapması gereken yaratıcılığına güvenmekti. Şirketi devraldıktan sadece 10 yıl sonra Prada ilk kadın giyim koleksiyonunu dünyaya tanıttı. Miu Miu ve Prada’nın erkek koleksiyonu ise 1993’te podyumdaydı.


Geçen yıllar içinde Prada her zaman gelişti ve lüks modaya yön veren birkaç modaevinden birisi haline geldi. Ancak Prada markasının Muccia Prada ve eşi Patrizio Bertelli’nin ortak tutkularından doğduğu da bir gerçek. Çiftin oğulları, profesyonel araba yarışçısı Lorenzo Bertelli, birkaç yıl önce Prada Group’un bünyesine katılarak markanın dijitalleşmesine büyük katkıda bulundu. Fakat Muccia Prada bu dev markanın bir aile mirası olarak kalacağından pek emin değil. “Aile mirası benim için çok önem taşımıyor,” diyor Muccia Prada ve ekliyor, “Oğlum bu işi sevip sevmediğine bakacak ve aile mirasını elinde tutup tutmamaya karar verecek.”