Mobil Ekranın Geleceği

18 Kasım 2018

Samsung'un 'infinity flex’ ekranı mobil teknolojinin geleceği olabilir.

"Samsung’un geliştirdiği ekran, katlanabilir telefonlar, TV’ler ve esnek tabletlerin olası geleceği için bir başlangıcı ifade ediyor."

Aylardır süregelen söylentilerin ardından Samsung, beşinci yıllık geliştiriciler konferansında katlanabilir akıllı telefonunu duyurdu. Tamamen açıldığında ufak bir tablet ve kapatıldığında bir telefon olan cihazı, Samsung’un kıdemli mobil pazarlama başkan yardımcısı Justin Denison tanıttı.

Akıllı telefon, bozulma olmadan cihazı tekrar tekrar açıp kapatmanızı sağlayan 'infinity flex display' adı verilen yeni bir görüntü teknolojisi kullanmakta ve açıldığında 4.2: 3 oranında 18.5 santimetre ekranlı bir tablete dönüşmekte. 420 dpi'lik bir ekran yoğunluğuna ve 1536 × 2152 çözünürlüğe sahip. Kapalı olduğunda, 21: 9 en boy oranına sahip ve ekran yoğunluğu 420 dpi, çözünürlüğü 840 × 1960 olan bir telefona dönüşmekte.


Bu yeni teknolojiyi mümkün kılmak için Samsung yeni malzemeler geliştirdi. Infinity flex display, ekranın defalarca kez katlanmasına ve açılmasına izin veren esnek ve sağlam bir polimer kullanıyor ve çeşitli ekran katmanlarını birleştiren yeni bir yapışkanla esneklik sağlanıyor. Katlanabilir bir akıllı telefonun en temel faydası olarak, kullanıcılar ceplerine sığabilecek bir cihazda daha büyük bir ekranın avantajına sahip olabilecek.

Bu teknolojinin hala biraz daha olgunlaşmaya ihtiyacı olabilir ancak şimdiden gelecekte OLED ekranların hayatımızda yer alacağı kesin. Samsung’un geliştirdiği ekran, katlanabilir telefonlar, yuvarlanabilir TV’ler ve esnek tabletlerin olası geleceği için bir başlangıcı ifade ediyor.


Yakından takip eden tüketiciler zaten CES 2013'te Samsung'un esnek OLED ekranını sunmasından beri markanın katlanabilir ekranlı bir telefonu ortaya çıkarmasını bekliyorlardı. Bunun yanı sıra, LG, Huawei ve Apple’ın da kendi katlanabilir cep telefonları üzerinde çalıştığı söylentileri dolaşmakta.

Infinity flex ekranlı ilk akıllı telefonun ne zaman piyasaya sürüleceği belli değil ve konferansta tanıtılan prototip ile farklılıklar gösterebilir, ancak ekranın seri üretimi önümüzdeki aylarda başlayacak. Cihazın 2 bin dolar civarında başlangıç fiyatı olması bekleniyor.