Mobilyaların Shakespeare’i

18 Haziran 2018

Christie’s müzayede evi Chippendale’in 300’üncü yaşını, heykeltıraş ve mimar Robert Adam’ın parçalarının olduğu dünya çapında büyük bir satışla kutluyor.


"Açık artırma aynı zamanda, müzayede evinin sahibi James Christie’nin ve Thomas Chippendale’in dostluklarını da kutluyor olacak. Chippendale, Christie’s’in dünya çapında hala daha kullanılan orijinal satış kürsüsünün modelini tasarlayan isim."

Dünya üzerinde İngiliz mobilya üreticilerinin Shakespeare’i olarak bilinen Chippendale’dan daha iyi sadece birkaç isim vardır. Bu yıl 300’üncü yılını kutlayacak olan maestronun çok önemli 22 parçası, 5 Temmuz’da 5,000 Sterlin’den 5 milyon Sterlin’e kadar satışa çıkacak.

Thomas Chippendale'in Dumfries bölgesindeki 300 yıllık yatak odası.

Chrassendale tarafından Robert Adam'ın bir tasarımdan üretilen, tahmini 2 milyon ila 3 milyon Sterlin değerindeki Dundas kanepeleri.

Thomas Chippendale’in bu zamana kadar ortaya çıkmış ne geniş neo-klasik parçalarının olacağı açık artırma, aynı zamanda müzayede evinin sahibi James Christie’nin kapılarını ilk açtığı 1766 yılından beri, ikilinin işbirliklerini de kutluyor olacak. Çünkü Chippendale, Christie’s’in dünya çapında hala daha kullanılan orijinal satış kürsüsünün modelini tasarlayan isim.

III'üncü George'un yaldızlı ve beyaz boyalı 12'li koltuk seti, tahmini 300,000 ila 500,000 sterlin değerinde.

III'üncü George'un Hint gül ağacı, lale ağacı ve işlemeli 300.000 ila 500.000 Sterlin değerindeki komodini ilk kez görücüye çıktı.

1991 yılında Messer Collection tarafından satıldığında, Chippendale’in çalışmaları arasında dünya açık arttırma rekorunu kıran Rowland Winn’un komodini.

Satışta yer alan her antika, tarihin renkli bir dönemine işaret ediyor. Örneğin 1766 ve 1769 yıllarında Roland Winn’in Londra’daki evi için yapılan komodinler, Messer Collection için 1991 yılında gerçekleştirilen satışta dünya rekoru kırıyor. III’üncü George için yapılan ‘Dundas’ kanepeler, Robert Adam tarafından çiziliyor. Daha sonra Lawrence Dundas tarafından astronomik bir rakama satın alınıyor. Her biri Adam tarafından tasarlanan kanepelerin teki, 2 milyon ve 3 milyon Sterlin arasında bir değere sahip yani bu da onları dünyanın en pahalı kanepelerinden yapıyor. Yine satışta olacak olan parçalardan bir başka önemli seri ise, Yorkshire’daki evi için Chippendale’e büyük bir sipariş veren ilk Baron Harewood’a ait. Söylenene göre bu koleksiyon, Chippendale’e kariyerinin başında ve 12 yıl boyunca devamında, ilk en büyük işini sağlıyor ve ona 10,000 Sterlin kazandırıyor.