Moda Ayı Paris’te son buldu

05 Ekim 2019

New York ile başlayan Moda Ayı, Paris Moda Haftası ile kapanışı yaptı. Modaevlerinin 2020 İlkbahar / Yaz kreasyonlarını tanıttıkları hafta görsel ve sanatsal bir şölen sundu.


Christian Dior’un 2020 İlkbahar / Yaz koleksiyonu ile açılışını yapan Paris Moda Haftası’nda sona gelindi. Moda tutkunlarını bir araya getiren en önemli etkinliklerden biri olarak görülen Paris Moda Haftası her sene olduğu gibi koleksiyonların yanında podyum şovları ile dikkat çekti.Dior’un kreatif direktörü İtalyan tasarımcı Maria Grazia Chiuri markanın 2020 İlkbahar / Yaz koleksiyonu için ilhamını modaevinin kurucusu, Fransız tasarımcı Christian Dior’un kardeşi Catherine Dior’dan alıyor. Chiuri, rahat giyim tarzı ve botaniğe olan ilgisi ile tanınan Catherine Dior’un stilinden ve hayatından ilhamla floral desenlerin ve kabartmaların kullanıldığı, vintage kumaşların ön plana çıktığı bir koleksiyon sundu.Çevreci duruşu ile birçok modaevinin küresel ısınma ve atık kullanımı konusundaki duruşlarını değiştirmesine önayak olan tasarımcı Stella McCartney ise markasının bugüne kadarki en sürdürülebilir koleksiyonuna imza attı. Koleksiyonda kullanılan materyallerin yüzde 75’ten fazlasının doğa dostu olduğunu belirten tasarımcı önümüzdeki sezonun kodunu “spor şıklık” olarak belirledi.


1970’lerin modasını günümüze göre modernize eden tasarımcı Isabel Marant ise markasının gençlik ruhunu korumaya devam etti. Bu sene oldukça sıcak bir yaz geçiren Avrupa’dan ilham alan Marant yeni koleksiyonunu “sonsuz yaz” teması ile tanıttı. Denim şortlar, fırfırlı etekler ve tüller ile Marant, yine bohem şıklığı moda haftasına taşımayı başardı.

Fransız modaevi Balmain’ı farklı bir boyuta taşıyan tasarımcı Oliver Rousteing ise yeni koleksiyonu için ilhamını 1990’ların sonu ve 2000’lerin başından alıyor. Döneme damgasını vuran pop müzik şarkıcılarından ve kliplerinden esinlenen Rousteing, parlak renkleri bir arada kullandı. 


Moda haftasının en çok konuşulan koleksiyonu ise Mugler’den geldi. Modaevinin kreatif direktörü Casey Cadwallader, arşivleri didik didik ederek markanın yaratıcısı Thierry Mugler'in 80’li ve 90’lı yıllarda ürettiği vintage kreasyonları tekrar gün yüzüne çıkarmış ve 2020 yılına uyarlamış. Keskin silüetler yaratan Cadwallader, geniş omuzlu blazer ceketleri tulum, korse ve çoraplar ile kombinleyerek eleştirmenlerin ve moda severlerin beğenisini kazanmayı başardı.Moda haftasının en çok beklenen defilesi ise her zamanki gibi Chanel’inki oldu. Paris’in ünlü çatılarını podyuma taşıyan tasarımcı Virginie Viard, modaevinin 2020 İlkbahar /Yaz koleksiyonunda markanın gençleştiğinin de sinyalini verdi. Viard her ne kadar ufak dokunuşlar ile markaya yeni bir ahenk getirse de son koleksiyonu ile markanın efsanevi tasarımcı Karl Lagerfeld’in anısına sadık kalacağını da gösterdi. Chanel’in alametifarikası tüvitten vazgeçmeyen Viard koleksiyonda bol bol mini eteklere, blazer ceketlere ve uçuş uçuş şifon elbiselere yer verdi.