Moda dünyası koronavirüs ile mücadeleye destek veriyor

03 Nisan 2020

Dünya, küresel salgın ile başa çıkmaya çalışırken medikal malzemelerin, özellikle maskelerin, eksikliği moda dünyasını da harekete geçirdi.

Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele bütün dünyada yoğun bir şekilde devam ediyor. Birçoğumuz evde kendimizi izole ederken, doktorlar ve sağlık çalışanları hastanelerde yüz binlerce hayatı kurtarmaya çalışıyorlar. Fakat vaka sayılarının çok olması nedeniyle birçok ülke tıbbi malzeme sıkıntısı çekiyor. Bu virüs ile savaşta en çok kullanılan malzeme olan tulum, cerrahi ve N95 maskeleri bulmak ve tedarik etmek ise zor hale geldi.
Moda dünyası dünyanın bu ihtiyacını karşılamak adına geçtiğimiz haftalarda harekete geçti. İlk adımı atan Fransız moda devi LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton ilk olarak parfüm fabrikalarında anti bakteriyel solüsyon yapmaya başlayacağını açıkladı. Fransız şirket aynı zamanda geçtiğimiz Cumartesi günü 40 milyon medikal maske sipariş verdiklerini ve maskelerin Fransa’daki hastanelere dağıtılacağını açıkladılar. İtalyan modaevi Prada da atölyelerini 80 bin tulum ve 110 bin maske yapımı için çalıştırmaya başladı. Balenciaga, Gucci ve Saint Laurent gibi modaevlerini çatısı altında toplayan Kering ise maske yapımına başladı. İsveçli H&M ve İspanyol Inditex de üretim alanlarının bir kısmını maske ve tulum yapımına ayırdılar.
Moda devleri koronavirüs ile savaşta en büyük desteği verseler de kendi modaevleri olan tasarımcılar da atölyelerini tıbbi malzeme üretimi için açtılar. New York merkezli tasarımcı ve Project Runway sunucusu Christian Siriano, şehirdeki salgın başladığı anda harekete geçti ve New York valisine daha önce hazırladı maske çizimlerini gönderdi. Tasarımcı onay çıktığı taktirde maskelerin seri üretimine geçeceğini bildirdi. Yine New York merkezli bir tasarımcı olan Brandon Maxwell ve maske üretimine başladığını duyurdu.