Moda Sanatçıları: Viktor&Rolf

11 Haziran 2018

‘Viktor&Rolf: Fashion Artists 25 Years’, Kunsthal Rotterdam’da açıldı. Sergi, Hollandalı moda evinin bu döneme kadar olan retrospektifini izleyiciyle buluşturuyor.

"Kendilerini ‘moda sanatçıları’ olarak adlandıran ikilinin, en ikonik, keskin ve heykelimsi yapılarına yer veren sergi, Viktor&Rolf’un kompleks ve çok boyutlu olan tasarımlarıyla çok özel evrenlerinin içine alarak, izleyicinin moda ve sanat ilişkisini daha net görmesini sağlıyor."

İkisi de 1969 yılında doğan Viktor Horsting ve Rolf Snoeren profesyonel hayatlarına, 1992 yılında Arnhem Academy of Art and Design’dan hemen mezun olduktan sonra, Paris’te başlıyorlar. En başından beri, onların modaya olan yaklaşımları hep beklenmedik, şaşırtıcı ve çarpıcı. Onlara göre moda, vücudu kullanarak yaratılan bir sanat mecrası. Ve bu fikirle yola çıkarak, modanın ‘kurallarını’ yıkıyorlar, haute couture’e bambaşka bir bakış açısı getiriyorlar ve böylece de hala daha dünyadaki ender iş çıkaran moda tasarımcılarının başında geliyorlar.

İkilinin sergisi, onları Viktor&Rolf yapan radikal fikirlerini ve kullandıkları elementlerini irdeliyor, tasarım tekniklerine odaklanıyor ve çağdaş moda sahnesindeki yerlerini nasıl sabitlediklerini gösteriyor. Ve aslında bu sergi, onların dünyalarından baktığımızda, giyilebilir sanatın altını çiziyor. Kendilerini ‘moda sanatçıları’ olarak adlandıran ikilinin, en ikonik, keskin ve heykelimsi yapılarına yer veren sergi, Viktor&Rolf’un kompleks ve çok boyutlu olan tasarımlarıyla çok özel evrenlerinin içine alarak, izleyicinin moda ve sanat ilişkisini daha net görmesini sağlıyor.

Etkileyici ve ilham verici sergi, müzedeki beş galerinin içinde konuşlanıyor ve her biri bu bahsettiğimiz Viktor&Rolf evreninin içindeki diğer küçük evrenleri temsil ediyor.

İçinde 60’tan fazla haute couture parçası ve sahne kostümleri bulunan sergi koleksiyonu, ikilinin ilk koleksiyonunu, son koleksiyonlarını, ses getiren ‘Boulevard of Broken Dreams’ ve ‘Action Dolls’u, 25 yılını kapsayan orijinal skeçlerini barındırıyor.

Moda tarihinde tartışmasız çok önemli bir yere sahip olan, çağdaş moda tasarımı bayrağını ‘Antwerpliler’ ve Japon tasarımcılar kadar kuvvetli taşıyan Viktor&Rolf’un önümüzdeki 25 yılında, daha çok couture, gelinlik koleksiyonları, gece elbiseleri, ‘Tulle’ koleksiyonları, Viktor&Rolf gözlükleri, bir otel, bir parfüm portfolyosu olacakmış. Bir sonraki 25 yıllık dilimi, heyecanla bekliyoruz...