Moda Tarihinin Işık Ustası

19 Ağustos 2018

Moda ve portre fotoğrafının usta ismi Horst P. Horst’un ‘Horst: Moda ve Portreler’ isimli sergisi, Leica Gallery İstanbul’da 13 Eylül - 24 Kasım arasında izleyicilerle buluşacak.

"Gerçeküstü, etkileyici ve karelerin yaratıcısı Horst, 60 yıllık sanat yaşamında fotoğraflarıyla Vogue ve House and Garden dergilerinin sayfalarını süsler."

Leica Gallery, moda ve portre fotoğrafçılığında Irving Penn ve Richard Avedon ile 20’nci yüzyılın öncü isimleri arasında yer alan ‘ışık ustası’ Horst P. Horst’u ağırlayacak. 13 Eylül - 24 Kasım tarihleri arasında Leica Gallery İstanbul’da Horst P. Horst Estate ve The Art Design Project Miami iş birliğiyle gerçekleştirilen sergide, Horst’un Yves Saint Laurent, Cy Twombly, Paloma Picasso, Marella Agnelli, Emilio Pucci, Elsa Peretti, Diane von Furstenberg portreleri sergileniyor olacak.


1930’ların başında ustası, Paris Vogue’un baş fotoğrafçısı George Hoyningen-Huene yerine geçen Horst’un fotoğrafları kısa sürede Fransız, İngiliz ve Amerikan baskılarında yayımlanmaya başlar. Gerçeküstü, etkileyici ve karelerin yaratıcısı Horst, 60 yıllık sanat yaşamında fotoğraflarıyla Vogue ve House and Garden dergilerinin sayfalarını süsler. Moda fotoğraflarının dışında aktrislerden yazarlara, devlet başkanlarından kraliyet ailesine dek birçok ünlünün portresini de çeken fotoğrafçının bu önemli sergisi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın yürütücülüğündeki 4. İstanbul Tasarım Bienali’ne paralel olarak düzenlenecek.