Modada geri dönüşüm

23 Ağustos 2019

Oliver Cabell’in geri dönüştürülmüş plastikten üretilen spor ayakkabıları lüks modada çevre dostu ürünlerin kabul gördüğünün en büyük kanıtı.

Yeni nesillere daha iyi bir gelecek bırakmak için moda devleri teker teker sürdürülebilirlik adına adımlar atıyor. Geçtiğimiz aylarda Prada, Chanel, Stella McCartney gibi birçok moda devinin sürdürülebilir bir moda ve üretim anlayışını benimseyeceklerini açıklamalarından sonra lüks modanın çevre dostu ürünleri kabul edip etmeyeceği uzunca bir tartışma konusu oldu. Brooklyn merkezli minimalist spor ayakkabı markası Oliver Cabell ise yeni tanıttığı modelleri ile lüks modanın sürdürülebilirliği ve çevre dostu dönüşümü çoktan kabul ettiğini kanıtlar niteliğinde.

Oliver Cabell’in yeni tasarımları yüzde yüz dönüştürülmüş plastik şişeden 3D yazıcılar ile üretiliyor. Çevre dostu ayakkabı akımı başlatmayı planlayan marka, iki yıllık laboratuvar çalışmalarının sonunda The Phoenix isimli yeni modelini yaratmayı başardı.


Markanın yaratıcısı Scott Gabrielson, Oliver Cabell’in her zaman en iyi tasarıma en yalın şekilde ulaşmayı amaçladığını ve sosyal sorumluluklarının farkında olan bir marka olduklarının altını çizdi. Gabrielson’a göre The Phoenix markanın oluşumundan beri planladıkları bir proje.

The Phoenix’in üretiminde yüzde 80 daha az atık ürün ortaya çıkıyor. Bu da ürünün her acısan çevre dostu olduğunu gösteriyor. Her ne kadar geri dönüştürülmüş plastik şişelerden üretilse de The Phoenix kullanıcısın ayağına sağlık açısından hiçbir tehlike oluşturmuyor Tasarım olarak da rahatlığı ön plana alan Oliver Cabell ayakkabının oldukça hafif olduğunun altının çiziyor. Gabrielson’a göre plastikten üretilmesine karşın kullanıcının bunu günlük kullanımda hissetmesine imkân yok.


The Phoenix ayrıca çamaşır makinesinde yıkanabiliyor. Nemi dışarı atma özelliğine sahip kumaşı ile çorapsız da giyilmeye uygun. Beyaz ve siyah olarak iki renk seçeneği olan The Phoenix spor ayakkabısına Oliver Cambell’in sitesinden online olarak ulaşabilirsiniz.