Modada yeni trend: Sürdürülebilirlik

25 Ekim 2019

Geçtiğimiz günlerde son bulan New York, Londra, Milan ve Paris moda haftalarının ortak noktası modaevlerinin sürdürülebilirlik vurgusu oldu.


2020 İlkbahar / Yaz koleksiyonlarının sergilendiği New York, Londra, Milan ve Paris moda haftalarında moda severlerin aklında kalan ve modaevlerinin üstüne bastıkları tek trend sürdürülebilirlik oldu.

Bir çığ gibi büyüyen “yeşil moda” ve “sürdürülebilirlik” terimleri altında toplanan akımın ilk adımı 10 Ekim’de New York Moda Haftası tüm hengamesi ile devam ederken tasarımcı Gabriela Hearst attı. Tasarımcı dünyanın ilk karbonsuz moda şovunu sahneleyerek moda dünyasında ses getiren akımın fitilini ateşledi.

Hearst’ün açıklamasından iki gün sonra, İtalyan moda devi Gucci de Milano Moda Haftası kapsamında sahneye koyacağı şovun karbon kullanılmadan gerçekleştirileceğini ve tasarımların yapım aşamasından dağıtım aşamasına kadar karbonsuz bir tedarik zinciri oluşturduklarını duyurdu. Ancak Milano’daki çevre dostu uygulama Gucci defilesi ile sınırlı kalmadı. Missoni defileyi izlemeye gelenlere taşınabilir güneş panelleri hediye ederken, “Green Carpet Awards” (Yeşil Halı Ödülleri) ile doğa dostu ve sürdürülebilir moda akımına katılan modaevleri ve tasarımcılar ödüllendirildi.


Paris Moda Haftası’na damgayı, uzun süredir çevreci ve vegan yaklaşımı ile moda dünyasına sürdürülebilirlik kavramını kazandıran Stella McCartney vurdu. Doğada çözünebilir ve sürdürülebilir ürünleri ile ilgili bilgileri defileye katılanlar ile paylaşan McCartney, bir bakıma diğer modaevlerine de bir yol haritası çizdi. Alexander McQueen, Alaïa, Saint Laurent, Louis Vuitton ve Dior da hem koleksiyonlarında hem de sahne tasarımında geri dönüştürülmüş malzemeler kullanan modaevleri arasındaydı.

İki büyük moda devi LVMH ve Kering de çatıları altında bulunan markaların karbon ayak izini 2025 yılına kadar yarı yarıya indirme sözü verdi. LVMH “LIFE” isimli programı ile modada sürdürülebilirlik üzerine konferanslar verip farklı kuruluşlar ile birlikte çalışacağını da açıkladı.