Modanın geleceği hakkında diyaloglar

21 Nisan 2020

Vogue, başlattığı Vogue Global Conversations serisi ile modanın geleceğine ışık tutuyor.

Yeni fikirler geliştirme bir boşlukta ya da baloncuk içinde yapılamaz. Bu, geniş çapta, moda dünyamızın baloncuğu içinde yapılabilir.

İçinde bulunduğumuz dönemden her sektör gibi moda markaları da büyük ölçüde etkilendi. Vogue dergisi başlattığı Vogue Global Conversations serisi çerçevesinde moda dünyasından önemli isimler gelecek hakkındaki düşüncelerini paylaşıyor.

Geçtiğimiz hafta, Anna Wintour’un açılış konuşmasıyla başlayan serinin ilk oturumunda İngiliz Vogue’dan Edward Enninful’un, Marc Jacobs ve Kenneth Ize ile yaptığı kısa söyleşilerle devam etti. Kariyerlerinin farklı aşamalarında olan bu tasarımcılar, koronavirüs krizinde yaratıcılık ve moda endüstrisinin nasıl gelişebileceği hakkında farklı fikirler sundu.


İngiliz Vogue Genel Yayın Yönetmeni Edward Enninful

90'lı yıllardan beri moda endüstrisinde bir dayanak noktası olan Marc Jacobs’ın fikirlerini ele alıyoruz. Jacobs, sözlerine şu şekilde başladı, “eski düzendeki haliyle bildiğimiz hayat şu anda askıda ve benim ve ekibimin her sezon yarattıklarını harekete geçiren ve katalize eden şey ise hayat. Bu yüzden şimdi bulunduğumuz durum için olduğumuz en yaratıcı nokta diyemem.” “Yeni fikirler geliştirme bir boşlukta ya da baloncuk içinde yapılamaz. Bu, geniş çapta, moda dünyamızın baloncuğu içinde yapılabilir, ancak katalizör olan, bize itici gücü, enerjiyi ve yaratma tutkusunu verecek olan ise tüm dünyanın aktif olmasıdır.”

Jacobs, durgunluğun ve öz izolasyonun kendisinin ve ekibinin iş birliği yapma ve bir koleksiyon oluşturmak için birlikte çalışma yöntemleri için zorluklar oluşturduğunu açıkladı. “Yeni bir çalışma yolu bulana kadar, gerçekten yapacak bir şeyimiz yok,” dedi ve tasarım ve üretim için yeni yöntemler bulmanın önemini vurguladı. Moda ve ilgili sektörlerin geçmişte sürdürdükleri bakış açılarını ve yöntemlerini yeniden yapılandırmanın kaçınılmaz olduğunu ekledi. “Geçmişteki iş yapma biçimimizi şimdi devam ettirmek muhtemelen en iyi yol değil,” dedi. “Tasarladığım kıyafetler ve bir moda şovu sunma şeklimiz şu ana kadar bildiğimiz yollarla devam etmeyecek gibi geliyor.”


Tasarımcı Marc Jacobs

Jacobs yine de moda şovu programının daha farklı bir tempoya göre değiştirilebileceğini düşünüyor. “Yılda iki moda haftası olmalı,” diyor. “Sanırım yaptığımız tasarımların sayısı, takip edilmesi çok zor bir hal aldı.”

Söyleşinin sonunda, tasarımcı her belirsiz zamanda yaratıcılığın bir yol gösterici olabileceğini irdeledi. Jacobs, “Yaratıcılık asla durmayacak - kesinlikle çok önemli. Okuması gereken kitaplar ve izleyecek filmler olmasaydı herkes bu karantina sırasında nerede olurdu? Her gün giyecek bir şeyim olmasaydı nasıl olacağımı bilmiyorum. Bu, benim için çok önemli; her şey kadar önemli.… Yaratıcı ve yaratıcı olmak kesinlikle şart. Yaratıcılık, her zaman yaşayacak,” diyerek ekledi.

Seri kapsamında gerçekleşen bu söyleşiyi bu bağlantıdan, "Sürdürülebilirliğin Geleceği," "Moda Şovlarının Geleceği," "E-ticaretin Geleceği," "Geleneksel İşletmelerin Geleceği" ilgili bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Vogue Global Conversation serisi kapsamında gerçekleşecek yeni söyleşileri Vogue'un internet sitesinden takip edebilirsiniz.