Modern fotoğrafçılığın en iyi örnekleri Richard Nagy Galeri’de

07 Şubat 2020

Modern fotoğrafçılığın öncülerinin yer aldığı Londra’daki karma sergi ile 20. yüzyılın ikonik karelerini bir araya topluyor.

Birinci Dünya Savaşı, bir diğer deyişle Büyük Savaş bütün insanlığı derinden etkiledi. Sosyal ve ekonomik olarak yeniden inşa edilen Avrupa ve Amerika’da ise bunun en büyük yansımaları kuşkusuz sanatta görüldü. Dünya Savaşı’nın yıkımı ve kendini yeniden toplamaya çalışan ve sınıfsal ayrımlar ile bölünmüş dünyayı fotoğraflayan sanatçıların eserleri sadece o döneme değil insan ruhuna da açılan bir kapı olarak günümüzde hala oldukça ilgi ile karşılaşıyor.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Michael Shapiro Photographs ve Londra’daki Richard Nagy Galeri’nin birlikte hazırladığı karma fotoğraf sergisi “Breaking Away: Modernism in Photography since World War I”, 1920 ve 1960 arasında modern fotoğrafçılığın ve çağın en önemli sanatçılarının çokça görülmemiş eserlerini tek bir çatı altında topluyor. 50 adet görselden oluşan sergi sanatçıların objektifinden geçmişin siyah beyaz dünyasına bir geçit oluşturuyor.

Dönemin en ünlü fotoğrafçıların eserlerini bir araya getiren sergide öne çıkanların başında kuşkusuz Man Ray’in günlük hayatta farkında olmadan hayatımıza en çok etki eden objeleri fotoğrafladığı 1935 tarihli eseri L’Orateur geliyor. Moda fotoğrafçısı Irving Penn’in objektifine yansıyan portreler de kuşkusuz serginin en çok merak edilen eserleri arasında yerini alıyor. Penn’in dünyanın ilk süpermodeli olarak tarihe geçen Lisa Fonssagrives-Penn’i Jerry Parnis imzalı elbisenin içinde fotoğraflığı 1950 tarihli eseri Harlequin Dress, New York’un sergi sonunda 300.000 dolar gibi bir fiyata alıcı bulması bekleniyor.

Sergide portreler dışında bir başka dikkat çeken tema ise sosyal belgeleme olarak adlandırılan fotoğraflar. Irk ayrımcılığının tavan yaptığı 1930’larda Afrikan-Amerikalı bir kadın işçiyi fotoğraflayan Consuelo Kanaga’nın eseri Frances with Flower ve ekonomik krizin pençesindeki 1930’ların Amerika’sında bir grup işçiyi fotoğraflayan Margaret Bourke-White’ın eseri Workers, Grand Coulee Dam, Columbia Basin Project, Washington State bu bölümün en dikkat çekenleri arasında yer alıyor.

6 Şubat’ta Richard Nagy Galeri’de açılan sergi 27 Mart’ta kadar Londra’da sanat severlerin beğenisine sunulacak.