Modern Modanın Mimarı: Cristóbal Balenciaga

14 Nisan 2017

20. yüzyılın ortalarında kadınların siluetini radikal bir şekilde değiştiren Cristóbal Balenciaga, şanına yaraşır bir sergiyle Victoria & Albert Museum’da anılıyor.

"Balenciaga’nın tüm dünyada saygı görmesinin nedeni, teknik bilgisinin yanı sıra kusursuz mükemmeliyetçiliği arayan yapısı."

Tüm zamanların en ilham verici tasarımcılarından biri kuşkusuz Cristóbal Balenciaga. 1950’li yılların ortalarında Christian Dior, “New Look” stiliyle kariyerinin zirvesindeyken Balenciaga, cüretkar bir adımla kadın siluetini kum saati figüründen uzaklaştırarak mimari estetiğe sahip, modern ve özgür tasarımlarla kadınların elbiselerinin içinde mümkün olduğunca rahat hareket edebilmelerini sağladı. Özellikle yarattığı “baby doll” elbise modeli, dönemin ünlü Hollywood yıldızı Ava Gardner ile özdeşleşti ve yeni bir akım başlattı.

Ava Garder, Balenciaga elbisesinin içinde

27 Mayıs’ta Victoria&Albert Müzesi’nde açılacak olan “Balenciaga: Shaping Fashion” adlı sergi, bir retrospektif olmaktan öte Balenciaga’nın modada çığır açan özgürlükçü yaklaşımına odaklanıyor. Onun modaya bakış açısı, 21. yüzyılda hala tasarımcıları etkilemeye devam ediyor. Molly Goddard, Demna Gvasalia ve J.W. Anderson, Balenciaga’nın vizyonunu günümüze taşıyan tasarımcılardan. Sergide Balenciaga’dan etkilenen isimler için özel bir bölüm açılmış. “Legacy” adlı bu bölümde, son 50 yılda kendisinden ilham alan tasarımcıların işleri yer alıyor. André Courrèges, Emanuel Ungaro, Phoebe Philo, Hubert de Givenchy ve Erdem, Balenciaga’yı kendisine rol model alan tasarımcılardan sadece birkaçı.

Serginin açılış günü olarak 27 Mayıs seçilmesinin nedeniyse Cristóbal Balenciaga’nın 100 yıl önce San Sebastian’da, 80 yıl önce ise Paris’te ilk modaevini 27 Mayıs’ta açmış olması. "Balenciaga: Shaping Fashion", tasarımcının 100 ikonik tasarımını, 20 şapkasını ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış eskiz ve fotoğraflarını gözler önüne seriyor. Christian Dior tarafından, “Haute couture, şefinin Balenciaga olduğu bir orkestra gibi. Biz diğer tasarımcılar, onun verdiği direktifleri takip eden müzisyenleriz” cümlesiyle anılan Balenciaga’nın tüm dünyada saygı görmesinin nedeni, teknik bilgisinin yanı sıra kusursuz mükemmeliyetçiliği arayan yapısı.

Balenciaga'nın ipek tafta gece elbisesi ve elbisenin X-Ray görüntüsü

Yaşadığı dönemde haute couture yapan pek çok tasarımcının aksine Balenciaga, kendi drapelerini yapma, kesme ve kalıp çıkartma konusunda bir uzmandı. Çocukluk yıllarını terzi olan annesinin yanında geçiren tasarımcı, gençlik döneminde yaşadığı şehrin (Getaria) önde gelen kadınlarından Marquesa de Casa Torres tarafından keşfedilerek Madrid’e klasik dikiş eğitimi almaya gitti. Ardından ilk modaevlerini Madrid, Barselona ve San Sebastian’da açtı. İspanya iç savaşı nedeniyle butiklerini kapatmak durumunda kalınca çalışmalarını Paris’e taşıdı. Burada Coco Chanel ve Elsa Schiaparelli gibi tasarımcılarla birlikte anılır oldu. Ağustos 1937’de Avenue George V’de, İspanyol rönesansından ilham alan ilk koleksiyonunun defilesini gerçekleştirdi.

İkinci Dünya Savaşı’nda müşterileri onun için Avrupa’ya seyahat etmeyi göze aldılar. Savaş sonrası yıllarda tasarımları daha modern bir hal aldı ve Balenciaga modada kadınlar için rahatlık devrimini başlattı. 1953 yılında balon ceketini, 1957’de yüksek belli baby doll elbiselerini yarattı. Tüm bu tasarım inovasyonlarıyla Balenciaga, dünya modasına hatrı sayılır bir katkı sağlamış oldu. Balenciaga’nın tasarımlarını yansıtan en iyi cümle bir müşterisi tarafından söylenen, “Kadınlar onun elbiselerini giymek için mükemmel hatta güzel bile olmak zorunda değiller. Kadınları güzel kılan Balenciaga’nın elbiseleri” cümlesi. "Balenciaga: Shaping Fashion" sergisi 18 Şubat 2018’e kadar devam ediyor.

Lisa Fonssagrives ve Balenciaga'nın Baby Doll modelini giyen bir model