Modern Zaman Seyyahı Özlem Avcıoğlu

07 Ağustos 2018

Seyahat denilince ilk akla gelen isimlerden olan Özlem Avcıoğlu ile Sıla Güven söyleşti. Avcıoğlu’nun seyahat önerileri ve son zamanların seyahat trendleri, A Journal’da.

“Seyahatlerimde öğrendiğim en önemli şey kendimi keşfetmem oldu. Neden hoşlanıyorum, neyi seviyorum, hayatta ne yapmak istiyorum hep seyahatler sayesinde keşfettim. Doğa o kadar etkiledi ki beni, döner dönmez kendime profesyonel bir makina alıp NYU’de fotoğraf okumaya başladım.”

Çok seyahat eden bir anne-babanın kızı olarak doğmuşsunuz. Yani aslında seyahat sizin için bir eylem değil yaşam biçimi diyebilir miyiz?
Kesinlikle bir yaşam biçimi! Aslında her şey çok meraklı ve enerjik olmamdan kaynaklanıyor. Sürekli yeni yerler, kültürler, insanlar, yaşam biçimleri keşfetmeye dayalı bitmeyen sonsuz bir merakım ve enerjim var.

Sizi en çok etkileyen seyahat noktası en son -ya da onlarca defa gitmenize rağmen hala daha etkileyen- neresi oldu? Bu sıralar neresi size ilham veriyor?
Biri Hindistan, diğeri de Japonya. Her ikisinde de yaşayabilirim. Hindistan’ın özellikle Jaipur, Udaipur, Jodhpur gibi şehirlerinin bulunduğu Rajastan eyaleti, Varanasi, Delhi ve Mumbai defalarca ziyaret ettiğim ve asla gitmekten vazgeçmeyeceğim yerler. Renkler, kokular, sesler, gülen yüzler, dokular ve iyi enerjisi beni çok etkiliyor. Özellikle de her şehrin ayrı bir sesi var ve bu sesleri özlüyorum. Japonya ise özellikle Tokyo ve Kyoto en çağdaş ile en gelenekselin muhteşem bir karışımı ve uyumu. Bence bu dünyaya ait olmayan bir yer Japonya. Derin tarihleri ve kültürleri, her şeyin en mükemmelini yapma çabaları ve yaratıcılıkları beni çok etkiliyor. Hindistan ve Japonya en çok ilham veren yerler.

Bir seyahatin öncesinde mutlaka ne yapmayı önerirsiniz? Hali hazırda bekleyen bir 'seyahat kitiniz' var mı?
Önerim araştırma ve keşfetme üzerine olacaktır. Sürekli yurtdışı yayınları takip ettiğim için notlarımı aldığım bir defterim var. İnternetten en son bilgileri edinirim. En son hangi sergiler açılmış, en yeni mimari nedir, hangi lokantaya gitmeli ve ziyaret edilmesi gereken otelleri mutlaka bilmeliyim. Çok güvendiğim insanlara sorarım. Bunlar hep ön hazırlıktır. Gittiğim yere vardığımda ise tamamen duygularıma bırakırım işi. Burnum çok iyi koku alır ve nereye gitmem gerektiğini az çok anlarım hemen. Gerisi de kendi keşiflerim olur.

Umaid Bhawan

Favori otelleriniz hangileri?
Jodhpur’daki Umaid Bhawan, Utah’daki Amangiri, Tokyo’da bulunan modern Ryokan Hoshinoya ve Bangkok Mandarin Oriental.

Amangiri

Mandarin Oriental

Seyahat deneyimlerinizden öğrendiğiniz en önemli şey nedir? Hayata bakış açınızı derinden etkileyen bir yer oldu mu?
En önemli şey kendimi keşfetmem oldu. Neden hoşlanıyorum, neyi seviyorum, hayatta ne yapmak istiyorum, hep seyahatler sayesinde keşfettim. 2005 yılında New York’ta yaşarken İzlanda’ya yaptığım yolculukla başladı. Doğa o kadar etkiledi ki beni döner dönmez kendime profesyonel bir makina alıp NYU’da fotoğraf okumaya başladım.

İzlanda

Deniz seyahati idealiniz nedir? Mükemmel deniz seyahati sizce nasıl olur?
Ben tekne ile bir koya gidip, orada durmayı sevmiyorum. Sürekli bir yerden başka bir yere gitmek benim için en güzeli. Ama ‘cruise’ ile seyahate de karşı değilim. Lüks ‘cruise’ gemileri ile kara yolundan varamayacağınız yerlere seyahat edebiliyorsunuz. Norveç Fjord’larına yaptığım gezi mükemmeldi mesela.

Gizli kumsalınızı bizimle paylaşır mısınız?
Koufunisia adasında Pano Koufonisi.

Pano Koufonisi

Gittiğiniz yerlerde pazarları mı gezmeyi tercih ediyorsunuz yoksa butikleri mi? Favori adresleriniz var mı?
Her ikisini de. Marakeş soukları, Bangkok’daki Chatuchak Weekend Market, Delhi Khan Market, en favorilerimden Dover Street Market’i ise çok beğeniyorum ve hangi şehirde varsa mutlaka ziyaret ediyorum ama en favorim Tokyo, Londra ve Pekin’de olanlar.

Sanat odaklı seyahatlere çıkıyor musunuz? Gittiğiniz yerlerden sanat ya da obje topluyor musunuz?
Sadece bir sergi veya sanat fuarı görmek veya bienal için çok seyahat etmişliğim vardır. Çin çağdaş sanatı beni çok etkiliyor Özellikle Pekin’deki 798 sanat bölgesindeki galerilerden Çinli sanatçıların heykellerini topluyorum.

‘Modern zamanın seyyahı’ diyorlar sizin için... 2019 seyahat trendlerini nasıl öngörüyorsunuz?
- Gemi cruise seyahatleri artacak, artık sadece belli bir yaşın üstünde olanlar değil daha gençler seyahat edecekler. Hem gemiler hem de destinasyonlar buna göre düzenleniyor.
- Otel lokantaları ön plana çıkacak.
- Kişiye özel deneyim üzerine turlar yapılacak, örneğin Afrika’da bir kabile ile birkaç gün geçirmek gibi.
- Kanada doğal güzellikleri, Mexico City ise mimari ve tasarım odaklı yerleri ile iki gözde destinasyon olacak.
- Lüks tren seyahatleri çok gözde olacak.

*Tüm fotoğraflar Özlem Avcıoğlu'na aittir.