Modernist Tasarım İkonlarının İkinci Baharı

08 Ocak 2019

Mobilya efsaneleri, klasik tasarımlarının hikayelerini ve yaratıcılarını anmak için 20. yüzyıl tasarımlarına ikinci bir hayat veriyor.

"DCW, entegre, çıkarılabilir LED teknolojisini ekleyen ve lambanın orijinal kanatlarını ayarlanabilir hale getirerek, 'Kutu'nun orijinal teknolojilerini değiştirdi ve ışığın farklı yönlere yönlendirilebilmesini sağladı. Bir diğeri olan 'Biny' lambası da kişiselleştirilebilir renk seçenekleriyle birlikte masa veya duvar lambası olarak kullanılabilmekte."

Mobilya şirketleri ve galeriler, 21. yüzyıl için modernist tasarım ikonlarını veya uzun zamandır unutulmuş güzellikleri yeniden düzenlemek veya uyarlamak için çalışarak arşivlerini gün yüzüne çıkarmaya devam ediyorlar.

Beugel sandalyesi, Gerrit Rietveld ve Cassina

Hollandalı mimar ve seminal De Stijl hareketinin önde gelen ismi Gerrit Rietveld, her zaman deneme üretimi ve mobilya üretimindeki ilerici yöntemlerle ilgilendi. Kısa süre önce Cassina tarafından yeniden düzenlenen tüm Rietveld koleksiyonuna en son eklenen Beugel sandalyesi, temel modernist üretim tekniklerinin mükemmel bir örneği. Sandalye, 1927 yılında Hollanda'nın önde gelen mağazalarından Metz & Co için tasarlanmıştı ve zarif tek kişilik bir oturma yeri ve lamine ahşaptan üretilmiş desteği ile rasyonel bir çelik konstrüksiyondan oluşuyordu. Beugel, Rietveld’in seri üretilen ilk tasarımlarından biriydi. Cassina'nın mevcut modeli ergonomik olarak geliştirildi ve tüm yapı daha hafif hale getirildi.

Biny masa lambası, Jacques Biny ve DCW Éditions

Fransız aydınlatma üreticisi DCW Éditions, geçmişin çığır açan tasarımlarını yeniden ortaya çıkardı ve modern bir dünya için ustalıkla tekrar elden geçirdi. En yeni lansmanları arasında yüzyıl ortasının aydınlatma tasarımcısı Jacques Biny'nin minimalist şaheserleri yer alıyor. Mütevazı, işlevsel ve rafine formlar ile 1958'de tasarlanan Box ışıklandırması imza tasarımlarındandı. DCW, entegre, çıkarılabilir LED teknolojisini ekleyen ve lambanın orijinal kanatlarını ayarlanabilir hale getirerek, 'Kutu'nun orijinal teknolojilerini değiştirdi ve ışığın farklı yönlere yönlendirilebilmesini sağladı. Bir diğeri olan 'Biny' (görselde) lambası da kişiselleştirilebilir renk seçenekleriyle birlikte masa veya duvar lambası olarak kullanılabilmekte.

Desk Series, Paul McCobb 

Paul McCobb’un sofistike tarzı ince çizgiler ve basit geometrilere dayanıyordu. 1969'da ölen Amerikan mobilya tasarımcısının en başarılı eserleri, mobilya veya raf ünitelerinin temeli olarak ince metal çerçevelere sahipti. Bu yıl Danimarkalı marka, bu konsol ve organizatör de dahil olmak üzere tasarımcının bir dizi parçasını yeniden üretiyor. Serinin imza parçası masa, ayrı saklama elemanları ve çekmeceler gibi dikkatlice düşünülmüş detaylar ve kullanılmadığı zaman parçanın gizli bir konsol olarak ikiye katlanmasını sağlayan açılır bir panel sunuyor. McCobb parçaları portföyüne, Karakter’in Achille Castiglioni ve Joe Colombo yorumları katılıyor.

Giorgetti için “50250” sandalye, Adriano & Paolo Suman

120'inci yıldönümünü kutlamak için İtalyan mobilya markası Giorgetti şık bir yeniden üretim için geçmişine bakıyor. 1985 yılında, özgür ifadeyi teşvik eden ve bazı ikonik parçaları yarattı. Bunlar arasında Adriano ve Paolo Suman'ın postmodern bir silueti “50250” sandalyesi, düzgün bir şekilde katlanmasını sağlayan zekice bir yapıya sahip.


Superonda kanepe, Archizoom Associati ve Poltronova

İtalyan Radikal Tasarım Hareketi'nin iki efsanesi, mobilya üreticisi Poltronova ve mimarlık stüdyosu Archizoom Associati, bu yeni iş birliği için tekrar bir araya geldi. 1960'ların Ettore Sottsass ve Archizoom ile yaptığı radikal tasarım iş birliğiyle tanınan şirket, orijinal grubun tüm üyelerini, 50 yıl önce Archizoom tarafından oluşturulan Superonda kanepesinin ikonik tasarımını yeniden hayal etmeye davet etti. Andrea Branzi, Dario Bartolini, Gilberto Corretti, Paolo Deganello ve dört yıl önce vefat eden Massimo Morozzi'nni yerine Cristina Morozzi, Triennale Garden'da Salone del Mobile'de sergilenen 'Superonda' kanepesi için altı parçalık sınırlı sayıda bir seri yarattı.

Oscar koltuğu, Sergio Rodrigues ve Lin Brasil

1956'da tasarlanan Oscar koltuğu, Brezilyalı modernist usta Sergio Rodrigues tarafından yüzyıl ortası mobilya parçaları koleksiyonundan yeniden keşfedilen başka bir mücevher. Sadece Rodrigues’nin çalışmalarına odaklanan şirket Lin Brasil tarafından tanıtılan koltuk, orijinal olarak São Paulo’daki Jokey Kulübü’nün iç mekanı için tasarlandı. Rodrigues’nin, yüzyıl ortası modernizmine özgü, şehvetli ve yumuşak zarif formlarla yaklaştığı ahşap yapı, kayın ve imbuia ağacından yapılmış ve hasır ve deri ile kaplanmış. Organik tasarım, sandalyeye adını veren Oscar Niemeyer tarafından Brasil'in ikonik yapılarına atıfta bulunuyor.

Umberto Riva ve Giustini / Stagetti Galerisi

Salone del Mobile sırasında Fonderia Artistica Battaglia'da sergilenen, Umberto Riva ve Giacomo Moor tarafından yeni tasarlanan eserlerin sergisi Roma galerisi Giustini / Stagetti’de yer alıyor. İtalyan modernist usta Umberto Riva, 1950'lerden bu yana mimarlık ve tasarım alanında çalıştı ve somut acımasız evler, deneysel daireler ve Barovier & Toso ve Fontana Arte için cam lambalar yarattı. Bu kez Riva, galeriyle zarif bir ahşap marangozluk koleksiyonunda, zarif bacak yapılı üçgen bir masa, kül konsolu ve bakır ve pirinç tel yapılı cam Sud-Est lamba da dahil olmak üzere iş birliği yaptı.