Moğol İmparatorluğu'ndan kalma gözlükler Sotheby's açık artırmasında

12 Ekim 2021

17. yüzyıla tarihlenen, Moğol İmparatorluğu Hanedanı'ndan kalma iki elmas kaplı gözlük bu ay sonunda Sotheby’s açık artırmasına çıkıyor.

Bilinmeyen bir Hint prensliğin hazinesinde ortaya çıkan elmas ve zümrüt kaplı gözlüklerin lenslerinin ve çerçevelerinin 1890 yılında birleştirildiğine inanılıyor. Kötü ruhları kovduğuna inanılan gözlükler New York’taki satıştan önce Londra ve Hong Kong’da sergilenecek. Oldukça nadir olduğu belirtilen gözlüklerin her birinin 2 ila 3.4 milyon dolar arasında alıcı bulması bekleniyor.

 

Sotheby’s’ın Orta Doğu ve Hindistan şubelerinin yöneticisi olan Edward Gibbs’e göre gözlükler, Moğol mücevher ustalığının nadide bir örneği ve eşine daha önce hiç rastlamadıkları eserler.


Eşyaların nadirliği, aynı zamanda değerli taştan lenslerinin büyüklüğüne de bağlı. "Işık Halesi" denilen lenslerin, Hindistan’ın Golconda bölgesinden çıkartılan 200 karatlık tek bir elmastan yapıldığı düşünülüyor. Normalde gözlükler görüş kalitesini artırmak için kullanılsa da bu gözlüklerin “ruhani aydınlanma” için kullanıldıkları belirtiliyor.