Moncler’den köklere dönüş

06 Eylül 2019

Moncler Genius projesi kapsamında tanıttığı 2 Moncler 1952 isimli koleksiyonu ile geçmişine dönerken geleceğe de göz kırpıyor.


1952 yılında Fransa’nın güneydoğusunda kurulan ve şu anda merkezi İtalya’da bulunan lüks giyim markası Moncler, Genius Projesi kapsamında hazırladığı yeni koleksiyonunu tanıttı. İsmini markanın kuruluş yılından alan koleksiyon Veronica Leoni ve Sergio Zambon tarafından tasarlandı. Koleksiyonda kuş tüyü parkalar ve üniformayı andıran siluetler dikkat çekiyor.


İki tasarımcının da kendi tarzları ve dokunuşları koleksiyonun genelinde küçük detaylarda kendini belli ediyor. Leoni, Moncler'in geçmişten günümüze gelen çizgisini çok katmanlı ve pragmatik biçimde yorumluyor. Tasarımlar çift kat, çıkarılabilir astar gibi interaktif detaylara sahip, farklı materyaller ve desenler ise bir arada kullanılmış. Koleksiyonda Leoni ayrıca çantaların dışında parkalara, biker ceketlere ve montlara da yer alıyor.


Zambon’un koleksiyondaki etkisi ise 70lerden esinlenen renk paletinde kendini belli ediyor. Detaylı terzilik işleri ile birlikte Zambon ciddi fakat bir o kadar da rahat bir koleksiyon yaratmayı başarmış.


Bu koleksiyon ile birlikte Moncler, lüks deri ürünleri üreticisi Valextra ile de iş birliğine gitmiş. İlhamını mimari ve tasarımdan alan, Milano merkezli Valextra, Moncler'in imza kaz tüyü aksesuarlarını tasarım çizgisine dahil ederek benzersiz modeller ortaya çıkarmayı başarmış. Kullanımı oldukça pratik Crossbody ve weekend çantalar ise Valextra etkisini koleksiyona yansıtmış.