Morpheus’un İçi Neye Benzer?

28 Haziran 2018

Zaha Hadid Architects’in tasarladığı Macau, Çin’de 15 Haziran’da açılan Morpheus hotel, mimari sınırlar konusundan ne kadar usta olunabileceğini gösteriyor.

"Morpheus, optimal yerleştirmeleri, yapısal bütünlük ile bir araya getiriyor. Bu tasarım, geleneksel mimari tipolojilerin çok ötesinde bir yerden gelenekseli ve hatta moderni seyrediyor."

Zaha Hadid Architects’in tasarladığı Morpheus hotel, geometrik yapısı, sonsuzluğa uzanırmış gibi görünen iç duvarlarıyla, dünyanın ilk serbest formdaki yüksek iskeleti. Morpheus, optimal yerleştirmeleri, yapısal bütünlük ile bir araya getiriyor. Bu tasarım, geleneksel mimari tipolojilerin çok ötesinde bir yerden gelenekseli ve hatta moderni seyrediyor.


Macau'nun binaları, bu otel binasına kadar, hep dünyanın eşitli yerlerinden mimari stilleri referans alıyor. Morpheus kendi eşsiz alanın yaratıyor ve şehrin ruhunu yansıtmak için yepyeni bir mimari çözüm sunuyor.

Birbirine sarmalanan iki binadan oluşan 40 katlı bir yapı tasarlayan Zaha Hadid Architects, bu iki –aslında ayrı- binayı çatı katında birleştiriyor. Geneleksel Çin oyma tekniği kullanılarak oluşturulan binanın iç yüzeyi, aynı teknikten yola çıkılarak dış yüzeyinin oluşturulmasına da yarıyor. Otelin giriş kısmı iki binanın birleştiği noktada, restoran ve barları da köprü kısımlarında yer alıyor. Köprüler sebebiyle bina, her ne kadar iki binanın sarmalanıp birleşmesi gibi görünse de, bir yandan da içinde delikler olan bir yapı formuna dönüşüyor.

Toplamda 770 odası, süitleri ve gökyüzü villaları olan otelin elbette muhteşem manzaralı bir teras barı ve havuzu da var. güneş enerjisi ile çalışan güç sistemi, iskeletin mimarisi sayesinde yaratılan hava akımı ile ciddi anlamda, ‘geleceğin binası’ izlenimini veriyor.